Turcul Adem Asil, campion european la gimnastică individual compus. Românul Gabriel Burtănete, doar pe 23

Autor: Nicolae Comănescu

Fanii turci au avut încă un motiv de bucurie la Campionatele Europene de gimnastică artistică din Antalya. Favoritul lor Adem Asil a câştigat medalia de aur în finala de la individual compus.

Turcul de 24 ani şi-a trecut în palmares primul titlu continental, după ce până acum câştigase şase medalii de argint și bronz la Europene.

Campionul mondial la inele din 2022 a totalizat 84,965 puncte, fiind urmat în clasament de britanicul Jake Jarman, 83,463 puncte, şi de ucraineanul Ilia Kovtun, favorit după calificări, care a luat bronzul cu 83,032 puncte.

Românul Gabriel Burtănete s-a clasat doar pe 23, cu 76,364 puncte, cu ratări la aparatul său favorit, săriturile (11,966), şi la bară (11,666). El a mai fost notat cu 13,233 la sol, 12,733 la cal cu mânere, 13,500 la inele şi cu 13,266 la paralele.

Clasamentul final la individual compus:

1. Adem Asil (Turcia) 84,965 puncte
2. Jake Jarman (Marea Britanie) 83,463
3. Ilia Kovtun (Ucraina) 83,032
4. Artur Davtian (Armenia) 82,665
5. Noe Seiffert (Elveţia) 82,664

........................................................
23. Gabriel Burtănete (România) 76,364

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Apr. 2024

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.