Victorie mare pentru CSM Constanța, care o elimină pe Dinamo din Cupa României la handbal masculin

Autor: Nicolae Comănescu

Sala Simona Amânar din Constanța a fost plină pentru cel mai așteptat duel al sezonului, meciul CSM-ului din localitate cu Dinamo Bucureşti. Fanii nu au regretat niciun moment alegerea făcută, deoarece „delfinii” au reușit o victorie uriașă.

A fost 34-32 pentru constănțeni în fața campioanei și a echipei care câștigase trofeul Cupei României sezonul trecut.

Dinamo a început în forță și a condus cu 7-3, 13-10, dar constănțenii au recuperat progresiv, beneficiind și de intervențiile din poartă, unde Dani Vasile a făcut un meci fabulos. Astfel, până la pauză CSM a preluat conducerea și la capătul celor 30 de minute scorul era 16-14.

Dinamo a apelat la o strategie cu două tăișuri în repriza a doua, preferând în numeroase atacuri să joace fără portar, astfel că mingile pierdute de oamenii lui Xavi Pascual au fost concretizate cu ușurință de handbaliștii constănțeni.

Pe final, dobrogenii s-au desprins la un confortabil 34-29, ceea ce a fost imposibil de întors de către alb-roșii. S-a încheiat 34-32, iar CSM Constanța devine favorită la câștigarea Cupei.

Pentru gazde cei mai buni marcatori au fost Gabriel-Cristian Ilie, 7 goluri, Alexandru Andrei 5, iar Andrei Drăgan, Strahinja Stankovic și Micke Brasseleur au avut câte 4 goluri. De la Dinamo s-au remarcat Ali Zein, 7 goluri, Valentin Ghionea 5, iar Ante Kuduz a avut 4 goluri.

O altă pretendentă la trofeu este și Minaur Baia Mare, care s-a calificat în Final Four, după 37-27 cu HC Buzău. Lucrurile au fost clare încă din start. Gazdele conduceau deja cu 9-1 în minutul 10, iar diferența s-a păstrat relativ constantă până la final. S-a remarcat ucraineanul Artem Kozakevici, cu 10 goluri, dar și Bogdan Mănescu, 6 goluri.

În Final Four merge și CSU Suceava, care s-a impus cu 44-27 în fața divizionarei secunde CSU Craiova. Jucătorii pregătiți de Petru Ghervan au dominat meciul de la un capăt la altul și speră să producă o surpriză în careul de ași.

Ultima dispută din sferturi va avea loc joi, între Potaissa Turda – CSM Bucureşti.

Meciurile din cadrul Turneului Final Four vor avea loc în 13-14 mai.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.