Fără surprize în Cupa României la handbal masculin

Autor: Nicolae Comănescu

Optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin nu ne-au oferit mari surprize. Deţinătoarea trofeului, Dinamo, dar și puternicele CSM Constanța și Minaur Baia Mare merg mai departe.

Cel mai așteptat și echilibrat duel a fost cel între CSA Steaua (finalistă anul trecut) și CSM Constanța. Fără George Buricea pe bancă, suspendat, CSM Constanța a suferit în prima parte a meciului, iar la pauză a fost condusă cu 16-15. Finalul a fost însă în favoarea „delfinilor”, care au câștigat cu 28-27.

Vitali Komogorov a înscris 9 goluri pentru echipa de la malul Mării Negre, iar Andrei Drăgan a adăugat 7. De la gazde s-au remarcat Gabriel Burlacu şi Ali Durmuş Tinkir, cu câte 6 goluri fiecare.

CS Dinamo Bucureşti nu a avut emoții SCM Politehnica Timişoara, pe care a învins-o cu scorul de 39-28, în deplasare. Andrii Akimenko (8 goluri), Nicuşor Negru (7) şi Stanislav Kasparek (5) au fost cei mai buni marcatori ai dinamoviştilor. Marius Sadoveac a reuşit 7 goluri pentru Poli.

În celelalte meciuri s-au înregistrat următoarele rezultate:

CSU Suceava – CSM Focşani 29-27,

Universitatea Craiova – CSU Tg. Jiu 38-35,

CSM Făgăraş – HC Buzău 29-31,

Unirea Sânnicolau Mare – Minaur Baia Mare 30-37

CSM Bucureşti – CSM Vaslui 33-24.

Ultima dispută a optimilor este programată joi, între Poli Iaşi – Potaissa Turda.

Meciurile din sferturile de finală se vor disputa, de asemenea, în manşă unică, iar semifinalele şi finala vor avea loc în cadrul Turneului Final Four.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.