Liga Zimbrilor: Dinamo sărbătorește titlul de campioană. CSM Constanța își consolidează locul secund

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor a oferit prilejul de sărbătoare pentru Dinamo Bucureşti. Gruparea pregătită de Xavi Pascual a celebrat al 19-lea titlu de campioană din istorie.

CSM Vaslui nu a rezistat în fața alb-roșilor, iar Dinamo s-a impus cu 39-29. De la Dinamo s-au remarcat Nicuşor Negru, care a marcat 6 goluri, Andrii Akimenko, 5, la fel ca Lazar Kukic, iar Cedric Sorhaindo a avut 4 reușite. De la vasluieni, Gabriel Cumpănici a marcat 7 goluri şi Florin Acatrinei 5.

După meci, oficialii Federației Române de Handbal le-au oferit dinamoviștilor medaliile și tricourile de campioni.

Într-un alt meci al etapei, CSM Constanţa a trecut de ACS HC Buzău 2012 cu 41-33, în deplasare, meci în care Valentino Ravnic şi Vitali Komogorov s-au remarcat cu câte 7 goluri fiecare. După pauză, antrenorul George Buricea a odihnit o mare parte dintre titulari deoarece „delfinii” aveau un avantaj de peste 10 goluri.

În etapa viitoare, CSM Constanța și campioana Dinamo București vor avea o confruntare directă, sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 19.00, în direct la Pro Arena.

Întro altă partidă a rundei, AHC Potaissa Turda a dispus de CSM Bacău cu 35-32. Jocul a fost echilibrat, iar cu cinci minute înainte de finalul meciului, scorul era egal, scor 30-30. Potaissa a gestionat excelent ultimele minute, dovedind claritate în atac și calitate în defensivă, ceea ce i-a adus victoria. De remarcat jocul lui Dumitriu și Thalmaier, care au înscris 7, respectiv 4 goluri pentru gazde.

O surpriză s-a produs la Focșani, unde CSM-ul din localitate a fost încurcată de CSM Oradea, scor 32-32. Oaspeţii au condus aproape tot meciul, focșănenii au egalat pe final și au preluat conducerea cu 40 de secunde înainte de final, 32-31, dar au fost egalați după o aruncare de la 7 metri și deși au avut 15 secunde să dea golul victoriei, nu au mai aruncat la poartă. Grație acestui egal, orădenii părăsesc ultimul loc al clasamentului.

Clasamentul la vârf:
1. CS Dinamo Bucureşti 66 puncte (22 meciuri)

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.