Liga Florilor: Rapid câștigă greu cu Vâlcea, Bistrița se impune la Brăila, Buzăul învinge Craiova, iar Slatina triumfă miraculos cu Cisnădie

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin a programat câteva meciuri interesante, care au avut o desfășurare spectaculoasă. Cel mai așteptat duel a fost cel între campioana Rapid Bucureşti și SCM Râmnicu Vâlcea.

Într-o sală Rapid arhiplină, oaspetele au început mai bine și au condus o jumătate de repriză grație eficienței din atac și a intervențiilor portăriței Daciana Hosu.

Giuleștencele au echilibrat jocul treptat, iar la pauză s-a intrat la egalitate 17-17. În partea secundă, cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominație, iar în minutul 56 scorul era 33-33. Ultimele minute au decis câștigătoarea.

Cu un lot mai valoros și jucătoare mai proaspete pe final, Rapid și-a adjudecat victoria, scor 36-33. Echipa antrenată de Kim Rasmussen a marcat ultimele trei goluri ale partidei, prin Badea şi Ostase (două). Asta și pe fondul panicii instalate în tabăra vâlceană după ce sârboaica Jovana Kovacevic a leșinat pe teren în minutul 57.

De la Rapid s-au remarcat Orlane Kanor 7 goluri, Estavana Polman 5, Sorina Grozav 5 și Lorena Ostase 4. Cele mai bune marcatoare ale oaspetelor au fost Jovana Kovacevic 8 goluri, Irina Glibko 6, Daria Bucur 5 și Asuka Fujita 4.

Sală arhiplină a fost și la Brăila pentru un alt meci cu implicații pe podium. HC Dunărea Brăila a primit vizita Gloriei Bistrița și a suferit prima înfrângere acasă din această ediție de campionat.

Fetele antrenate de Costică Buceschi au condus cu 15-14 la pauză, dar Bistrița a fost echipa care a avut inițiativa, iar în ultimele 20 de minute a controlat jocul, deși fără să se desprindă la prea multe goluri. S-a terminat 30-29 pentru oaspete.

De la învingătoare s-a remarcat din nou Cristina Laslo, cu 6 goluri, apoi Nicoleta Dincă și Florina Chintoan au avut câte 4 goluri. Pentru HC Dunărea Brăila cele mai bune marcatoare au fost Liscevic și Quintino, cu câte 6 goluri.

La Buzău, echipa locală a câștigat în fața celor de la SCMU Craiova, scor 40-36, fără să strălucească. Ilyna și Blazevici au fost în formă la gazde, reușind fiecare câte 10 goluri, iar Keita și Czeczi au avut și ele o evoluție notabilă.

De remarcat, revenirea pe teren a Mădălinei Zamfirescu, dar Buzăul încă suferă după accidentarea lui Tiron, iar în meciul cu Craiova, Batinovic și-a dat un deget peste cap și trebuie să facă un control suplimentar. Pentru Craiova, în condițiile unei defensive permeabile rămâne satisfacția celor 10 goluri reușite de Krpez.

Un meci de infarct a fost la Slatina, unde în minutul 40, Măgura Cisnădie conducea cu 20-13. Gazdele au crezut însă în forțele proprii și au câștigat cu un gol în ultimele secunde, scor 25-24, după reușita Rebecăi Necula.

Grație acestui succes, CSM Slatina părăseşte locul retrogradabil direct, aflându-se pe poziţia a 12 în clasament, care duce la baraj, însă are un avantaj minim, de doar un punct peste HC Zalău, pe care va trebui să o învingă în meciul direct, de la Slatina, programat peste două etape.

Alte rezultate ale meciurilor din această rundă sunt: CSM Bucureşti – Gloria Bistriţa 32-24 (în devans), și CSM Tg. Jiu – HC Zalău 22-22. Ultima dispută a etapei este programată duminică, între Dacia Mioveni – CSM Galaţi.

În clasament, situația la vârf arată astfel:

1. CSM Bucureşti 61 puncte (21 meciuri)
2. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 49 puncte (20 meciuri)
3. CS Rapid Bucureşti 49 (20)
4. SCM Gloria Buzău 43 (20)
5. HC Dunărea Brăila 40 (20)
6. SCM Râmnicu Vâlcea 35 (20)
7. CS Minaur Baia Mare 30 (20)

Liga Naţională este întreruptă în perioada următoare pentru reunirea naţionalei şi partidele cu Portugalia, din 8 şi 12 aprilie, în preliminariile CM2023.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.