Magie vișinie ! Handbalistele rapidiste au întors handicapul de 5 goluri și au eliminat Krim din Liga Campionilor

Autor: Nicolae Comănescu

Sala Polivalentă din București a fost umplută de 5000 de fani rapidiști gata să-și împingă favoritele spre un comeback spectaculos. Deși speranțele erau mici după eșecul la cinci goluri din Slovenia, campioana României la handbal feminin a crezut în șansele sale, iar într-un final a reușit ceea ce părea aproape imposibil.

Rapid Bucureşti întâlnea totuși o echipă cu ani de experiență în Champions League și care avea adăpostul a cinci goluri avans, scor 29-24 în tur. În ciuda acestui deficit, handbalistele rapidiste s-au mobilizat exemplar și au arătat o capacitate de luptă pe măsura provocării unui asemenea moment.

Astfel giuleștencele au preluat conducerea jocului încă din primele minute, iar la pauză au avut un avans de 4 goluri (12-8), pe care l-au crescut constant în partea secundă. Finalul a fost un adevărat thriller, cu Rapid desprinzându-se la 6 goluri, după o aruncare de la 7 metri a Sorinei Grozav, iar Krim a avut atacul, pe care campioana Sloveniei nu l-a concretizat.

Rapid s-a impus cu 30-24 și merită remarcate evoluțiile lui Polman, Grozav și Kanor. Acestea au fost și cele mai bune marcatoare ale alb-vișiniilor, cu 8, 6, respectiv 5 goluri. Rapid se califică în sferturile de finală și va întâlni deţinătoarea trofeului, Vipers, din Norvegia.

În celelalte dispute tur din optimi s-au înregistrat rezultatele: Odense – Storhamar 30-30 (30-22 în tur), Ferencvaros – Buducnost 27-22 (28-24 în tur), Team Esbjerg – Brest 27-24 (28-25 în tur).

În celelalte meciuri din sferturi, CSM Bucureşti va înfrunta Team Esbjerg,  Ferencvaros o va întâlni pe Metz şi Odense va juca cu Gyor.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită