SCM Râmnicu Vâlcea, la un pas de careul de aşi al European League, după victoria cu Nykobing

Autor: Mihai Constantin

Într-o atmosferă de Liga Campionilor, echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a învins pe propriul parchet formaţia daneză Nykobing Falster Handbold în manşa tur din sferturile de finală ale European League.

Fetele pregătite de Bent Dahl au controlat jocul, s-au impus cu 32-29 (16-14) şi au prima şansă la calficarea în semifinale, mai ales că pe parcursul jocului s-au arătat capabile să conducă şi la 7-8 goluri.

Principalele marcatoare ale grupării vâlcene au fost Irina Glibko, cu 7 goluri, Hansson (6), Kovacevic (6), Elghaoui (5), Bucur (3) şi Fujita (3). De asemenea, portarul Hosu a avut 10 interventii salvatoare. Halilcevic, cu 6 goluri, a fost cea mai bună marcatoare pentru daneze.

Returul va avea loc peste o săptămână, miza fiind un loc în semifinalele competiţiei. Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinale va avea loc în 28 martie.

În pauza partidei SCM Râmnicu Vâlcea-Nykobing, autorităţile locale au premiat generaţiile de glorie ale handbalului local, mai ales din perioada Oltchim, pentru performanţele obţinute, între care Cupa Cupelor şi Supercupa Europei.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.