Naționala de handbal masculin a României și-a luat revanșa cu Insulele Feroe

Autor: Mihai Constantin

După eșecul de răsunet din Insulele Feroe, despre care am scris aici, naţionala de handbal masculin a României și-a luat revanșa.

Meciul din preliminariile Campionatului European din 2024 s-a desfășurat în sala Dinamo și a fost controlat în permanență de tricolori.

Handbaliștii noștri s-au desprins repede, iar după un sfert de oră scorul era 8-4. La pauză avantajul era tot de 4 lungimi, 14-10. Tricolorii și-au mărit avantajul după pauză, iar cea mai amre diferență a fost 22-13. S-a terminat cu un avantaj categoric, 25-17.

Eroul meciului a fost portarul Ionuţ Iancu, cu 15 parade. Principalii marcatori ai echipei noastre au fost Tărîţă, Humet și Grigoraş, cu câte 4 goluri. De la oaspeţi s-a remarcat Teigum, tot cu 4 goluri.

România are 2 victorii și 2 înfrângeri în aceste preliminarii.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită