Rușine istorică! Naționala de handbal masculin a României a pierdut în Insulele Feroe

Autor: Mihai Constantin

Campionatul European de handbal masculin din Germania este tot mai departe pentru naționala României, deși la turneul final din ianuarie 2024 se califică 24 de echipe.

Selecționata noastră, de patru ori campioană mondială între 1961 și 1974, a fost învinsă de echipa Insulelor Feroe, cu scorul de 28-26 (15-9), la Torshavn, într-un meci din preliminariile Euro 2024.

Sub privirile a câteva sute de spectatori, tricolorii au făcut o primă repriză foarte slabă, cu 10 minute fără gol marcat, ceea ce a condus la un handicap de 6 goluri. Scorul la pauză a fost 15-9, iar în debutul reprizei secunde diferența a fost și de 7 goluri, 18-11.

Echipa antrenată de Xavi Pascual și a revenit treptat și a egalat în minutul 42, 19-19. Reprezentanții țării cu 50 000 de locuitori au preluat din nou controlul, 23-20, tricolorii au egalat iarăși la 25, dar feroezii au avut sânge rece pe final de meci și s-au impus cu 28-26.

Alexandru Tărîţă a fost cel mai bun marcator al tricolorilor, cu 6 goluri, în timp ce croatul naturalizat Ante Kuduz, la meciul său de debut, a reuşit 5 goluri. Au mai înscris Demis Grigoraş și Javier Humet Gaminde, câte trei goluri.

De la gazde s-a remarcat Hakun West Av Teigum, cu 11 goluri, dar și Elias Ellefsen și Oli Mittun, cu câte 5 goluri. De asemenea, portarul Nicholas Satchwell a încheiat cu 8 şuturi apărate (36,36%).

Pentru echipa noastră este al doilea eșec, după cel cu Austria. Tricolorii au un singur succes, cu Ucraina, dar numai primele două clasate din grupă merg mai departe.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023