A luat Liga Campionilor cu CSM București și încearcă să repete performanța cu Rapid

Autor: Dan Voinea

La mai puțin de o săptămână după plecarea lui Carlos Viver, Rapid și-a prezentat noul antrenor. Numele său e legat de cea mai importantă performanță din istoria recentă a handbalului feminin romanesc . Kim Rasmussen a cucerit trofeul Ligii Campionilor cu CSM București în 2016.

Danezul de 50 de ani a antrenat ultima oară în Romania în 2021, la Gloria Bistrița, iar acum era liber de contract după plecarea de la naționala Coreei de Sud, cu care a cucerit Cupa Asiei anul trecut.

Rasmussen are în palmares și două semifinale mondiale cu Polonia, în 2013 și 2015. Danezul a calificat reprezentativa Muntenegrului la JO de la Tokyo și a fost nominalizat de mai multe ori la titlul de antrenorul anului de către Federația Internațională de Handbal.

"Bine ai venit în Familia Rapid, Kim!", a fost mesajul de pe pagina de facebook a clubului giuleștean. Primul test al lui Rasussen la Rapid îl reprezintă  confruntarea cu Krim Ljubljana, din play-off-ul pentru sferurile Ligii Campionilor.

Turul se dispută în deplasare, pe 19 martie, ora 15:00, iar manșa secundă o săptămana mai târziu, la București, cu casa închisă. Dacă trec de gruparea din Slovenia, giuleștencele întâlnesc în sferturi deținătoarea trofeului, Vipers Kristiansand.

Poate te interesează şi:

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

 Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

 La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele. 

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

 Reacțiile nu au întârziat să apară.

Ştiri recente:

03 Mar. 2026

Top 10 cele mai spectaculoase meciuri de la Mondiale

 Vă propunem să trecem în revistă împreună cele mai spectaculoase zece meciuri de la Campionatele Mondiale. Articol realizat cu ajutorul AI.

23 Ian. 2026

YOLO Kids aleargă pentru viitor. Ajungem MARI devine cauza oficială a curselor de copii din circuitul România 21K și YOLO Events

 YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.

Autor: Guy Gama / 19 Ian. 2026

CAN 2025: Senegalul, în vârful Africii după o finală electrică împotriva Marocului

 La capătul unui scenariu care îți taie respirația pe Stadionul „Prințul Moulay Abdellah”, Leii din Teranga au cucerit duminică, 18 ianuarie 2025, a doua lor stea continentală. Un succes obținut cu multă suferință și marcat de controverse, în fața unui Maroc combativ până în ultima secundă.