Siraba Dembele (CSM București) și-a anunțat retragerea

Autor: Nicolae Comănescu

CSM București este ultimul club din cariera handbalistei Siraba Dembele-Pavlovic. Fostul căpitan al selecţionatei feminine de handbal a Franţei a anunţat că a decis să pună capăt carierei sale sportive la finalul acestui sezon.

"Chiar dacă din punct de vedere fizic încă mă simt în mare formă la vârsta de 36 de ani, cred că este momentul potrivit'', a precizat jucătoarea franceză.

Siraba Dembele-Pavlovic este a doua marcatoare din istoria echipei Franţei, cu 848 de goluri în 291 de selecţii. Ea este jucătoarea care a îndeplinit cea mai lungă perioadă rolul de căpitan al echipei naționale.

Ea şi-a anunţat retragerea cu ocazia meciului câştigat de Franţa în faţa Suediei (24-22), la Montbeliard, la finalul căruia a fost organizată o ceremonie pentru omagierea mai multor jucătoare franceze emblematice, printre care și Alexandra Lacrabere (35 de ani). Siraba Dembele şi Alexandra Lacrabere au fost campioane mondiale cu echipa Franţei în 2017.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.