Liga Zimbrilor: Turda câștigă la București, Constanța și Baia Mare se impun categoric, Vaslui și Odorheiu Secuiesc obțin puncte in extremis

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a 20-a din Liga Zimbrilor ne-a oferit câteva meciuri spectaculoase. Unul dintre acestea a fost chiar în București, în sala Apollo.

AHC Potaissa Turda a învins-o pe CSM Bucureşti cu scorul de 29-25 într-un meci halucinant. Potaissa marcase doar 7 goluri în prima repriză, fiind condusă de CSM cu 10-7. Turdenii au reușit o repriză secundă excelentă, câştigând după ce în minutul 56 scorul era egal, 24-24.

Gabriel Dumitriu a marcat 7 goluri pentru Potaissa, iar Janja Vojvodic a reuşit 5. Alexandru Csepreghi a înscris 5 goluri pentru bucureșteni.

CSM Constanţa şi CS Minaur Baia Mare au câștigat și ele în această etapă și s-au apropiat de Dinamo, care și-a disputat în avans meciul, deoarece a jucat azi în Champions League, pierzând 33-34 cu Magdeburg.

În campionat, CSM Constanţa a trecut de CSU din Suceava cu 28-19, în deplasare. Micke Remy Rudy Brasseleur (6 goluri), Strahinja Stankovic (5) şi Andrei Drăgan (5) au fost cei mai buni marcatori ai constănțenilor.

CS Minaur Baia Mare a câştigat pe teren propriu cu ACS HC Buzău 2012, scor 25-22, după ce în min. 54 scorul era egal, 20-20. Erik Pop (6) şi Anderson Da Silva Molino (5) s-au remarcat de la gazde.

Scorul etapei a fost reuşit de CSA Steaua Bucureşti, 42-37 cu SCM Politehnica Timişoara. Krsto Milosevic a reuşit 11 goluri pentru ''roş-albaştri'', Ali Durmuş Tinkir a marcat 8, Gabriel Burlacu 6, Alexandru Tărîţă 6.

Într-un alt meci, CSM Vaslui a întrecut-o pe CSM Bacău cu 25-24, după un final de infarct. La fel a fost și la meciul CSM Focşani 2007 - CSM Odorheiu Secuiesc, terminat 28-28. Oaspeţii au înscris golul egalării prin Vuk Milosevic, din aruncare de la 7 metri, în ultima secundă.

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.