Liga Zimbrilor: Dinamo câștigă derby-ul cu Steaua, iar Constanța urcă pe 2 după pasul greșit făcut de Baia Mare

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a 19-a din Liga Zimbrilor ne-a oferit meciuri spectaculoase și câteva schimbări în clasament. Nimic însă nu poate schimba liderul.

CS Dinamo Bucureşti este de nebătut, iar acest lucru a fost confirmat și în meciul de tradiție cu CSA Steaua Bucureşti. Alb-roșii s-au impus mai clar decât o arată scorul de 31-28 (14-11).

Campioana s-a desprins repede încă din prima repriză, iar Dinamo și-a menținut avantajul pe toată durata meciului. Xavier Pascual le-a dat minute tuturor jucătorilor, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă, unde au fost numeroși marcatori.

Cei mai buni la acest capitol pentru Dinamo au fost Valentin Ghionea, cu 6 goluri, Joao Pedro Francisco Da Silva, Ante Kuduz şi Javier Humet au înscris de câte 4 ori, iar Alex Pascual şi Cedric Sorhaindo au avut câte 3 goluri.

De la Steaua s-a remarcat Ciprian Şandru, cu 9 goluri, dar și Ali Durmuş Tinkir și Alexandru Mihai Tărîţă, cu câte 6 goluri.

Dinamo rămâne lider cu 60 de puncte, fără niciun eșec în 20 de meciuri, fiind urmată de CSM Constanța. Echipa de la malul mării a urcat pe locul secund în clasamentul Ligii Naţionale de handbal masculin după victoria cu CSM Vaslui și pasul greșit făcut de Baia Mare la Turda.

În Sala Sporturilor Iftimie Ilisei din Medgidia, gruparea constănțeană s-a impus cu 38-24 (16-14), înregistrând al 14-lea succes din acest sezon. Cei mai buni marcatori au fost Micke Remy Rudy Brasseleur (9 goluri), Valentino Ravnic (6) şi Vitali Komogorov (6).

Meciul a consemnat debutul cu gol al lui Ayar Murtaza, 17 ani, fiul fostului handbalist Enis Murtaza, în prezent antrenor la CSM Constanța DivA.

CS Minaur Baia Mare a pierdut poziția a doua în Liga Zimbrilor după remiza cu AHC Potaissa Turda. Meciul din sala Gheorghe Barițiu a avut numeroase răsturnări de situație. Trupa lui Alexandru Sabou a condus la pauză cu 13-11 și părea că își va adjudeca victoria, dar gazdele au egalat în ultimul minut prin Daniel Pop și au luat un punct.

Teodor Pinţoiu şi Marius Szoke au înscris câte 7 goluri pentru Potaissa, iar Stevan Vujovic a reuşit 10 goluri pentru Minaur.

Alte rezultate din această etapă:

CSM Odorheiu Secuiesc - CSU din Suceava 28-34

SCM Politehnica Timişoara - CSM Focşani 26-29

ACS HC Buzău 2012 - CSM Oradea 42-32

CSM Bacău - CSM Bucureşti 23-20

Clasament
1. CS Dinamo Bucureşti 60 puncte (20 meciuri)

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.