Trei echipe din Liga Zimbrilor, eliminate din Cupa României în primul tur

Autor: Nicolae Comănescu

Primul tur al Cupei României la handbal masculin a venit cu surprize. Trei echipe din Liga Naţională au fost eliminate. Este vorba de CSM Oradea, CSM Odorheiu Secuiesc şi CSM Bacău.

CSM Oradea a fost învinsă destul de clar la Focșani, de CSM-ul din localitate 33-26.

CSM Odorheiu Secuiesc a pierdut la Făgăraş, la capătul unui meci strâns cu CSM. Totul s-a decis la aruncările de la 7 metri.

CSM Bacău a fost întrecută de SCM Politehnica, la Timişoara, cu 29-28, tot la aruncările de la 7 metri.

Iată rezultatele din primul tur al Cupei României:

CSM Focşani 2007 - CSM Oradea 33-26

CSM Sighişoara - CSM Bucureşti 22-34

CSU Piteşti - CS Universitatea Craiova 33-38

CSM Alexandria - CSM Vaslui 30-38

CS Medgidia - ACS HC Buzău 28-36

SCM Politehnica Timişoara - CSM Bacău 29-28 (8-7 la aruncările de la 7 metri)

CS Unirea Sânnicolau Mare - CSM Reşiţa 36-32

CSU Constantin Brâncuşi Tg. Jiu - CS Sporting Ghimbav 36-35

CS Politehnica Iaşi - AS HC Pietricica Neamţ 40-24

CSM Făgăraş - CSM Odorheiu Secuiesc 38-37 (4-3 la aruncările de la 7 metri)

CS Universitatea Cluj - CSU din Suceava 34-40

În optimile de finală vor intra și echipele participante în cupele europene, CS Dinamo, CS Minaur Baia Mare, CSM Constanţa, CSA Steaua şi AHC Potaissa Turda.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.