Andreea Grecu a câștigat argintul la Campionatele Europene de bob

Autor: Mihai Constantin

Andreea Grecu a adus o medalie de argint pentru delegația României la Campionatele Europene de bob, de la Altenberg (Germania).

Sportiva clubului Steaua a obținut argintul în proba de monobob, fiind cronometrată cu timpul de 2 minute, 2 secunde și 45 de sutimi. A fost devansată doar de reprezentanta gazdelor Laura Nolte, care a fost cu o secundă și 3 zecimi mai rapidă. Rezultatul Andreei Grecu este cu atât mai spectaculos, cu cât ea își anunțase retragerea din sportul de performanță, dezamăgită de rezultatul de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, de anul trecut.

În cadrul aceleiași probe, Georgeta Popescu, campioană olimpică de tineret, s-a clasat pe locul 6, în 2 min 5 secunde și 12 sutimi.

La Altenberg, sportivii au concurat și într-o etapă de Cupă Mondială, iar timpul obținut de Andreea Grecu i-a adus poziția a șasea. În proba masculină de bob-2, Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi au ocupat locul 10, cu timpul de un minut 53 de secunde și 3 sutimi, atât la Europene, cât şi în etapa de Cupă Mondială.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Ian. 2023

Anastasia Gubanova, campioană europeană la patinaj artistic. Reprezentanta României, în top 10

Rusoaicele Kamila Valieva, Ana Șcherbakova și Alexandra Trusova au lipsit de la Campionatul European de patinaj artistic

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Ian. 2023

Concurs în colaborare cu Editura Neverland. Câștigă Morala Șahului, de Bogdan Ionescu

Cartea a fost apreciată de mai multe figuri autohtone, cunoscute în lumea șahului

Autor: Vlad ROȘCA / 26 Ian. 2023

Turneul retur al Cupei României la polo feminin are loc în acest weekend la Otopeni

După ce săptămâna trecută a fost stabilită câștigătoarea Cupei României la polo masculin, vine acum rândul echipelor feminine să își desemneze echipa învingătoare.

Ianis Hagi a revenit într-un meci oficial după mai bine de un an

Ianis Hagi se accidentase la ligamentele genunchiului în debutul anului 2022 și tot atunci a fost operat.

Arina Sabalenka, campioană la Australian Open. Reacții și schimbări de clasament

La 24 de ani, Arina Sabalenka a câștigat primul său trofeu de Grand Slam.