Start la Campionatul Mondial de handbal masculin. Franța nu a impresionat cu Polonia

Autor: Mihai Constantin

Campionatul Mondial de handbal masculin a pornit la drum cu 32 de echipe. Meciul de debut le-a adus față în față pe Franța și Polonia, una dintre țările gazdă, alături de Suedia.

La Katowice, Les Bleus au avut de înfruntat nu doar o selecționată puternică a Poloniei, dar și o sală plină cu 11.000 de suporteri ai gazdelor. Franța s-a impus cu greu, 26-24, fără a-i fi folosit pe căpitanul Luka Karabatic și vedeta Valentin Porte.

Fără cel mai bun jucător al său, pivotul Kamil Syprzak de la PSG, accidentat la peroneu, Polonia a rezistat foarte bine în fața lui Les Bleus, despre care rămâne impresia că nu au convins.

Echipa Franței a început bine jocul, a păstrat aproape în permanență conducerea, fără să se desprindă însă prea mult, astfel că la pauză a fost 14-13. Repriza secundă a fost la fel de complicată, în special din cauza greșelilor din ambele defensive.

De remarcat jocul lui Szymon Sicko, autor a 7 goluri pentru Polonia. De la francezi, cel mai bun marcator a fost Kentin Mahe, cu 5 goluri.

Competiția este televizată în România de Prima Sport.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.