Spectacol în Liga Florilor: Rapid câștigă cu Brăila, Râmnicu Vâlcea, egalată fabulos de SCM Craiova

Autor: Mihai Constantin

Liga Florilor a programat două meciuri din etapa a 12-a, care au avut evoluții spectaculoase ale scorului. În ziua în care a anunțat revenirea angolezei Azenaide Carlos, campioana României a avut meci greu cu Dunărea Brăila.

Trupa lui Carlos Viver a avut probleme în prima repriză, când brăilencele au avut moment bune și au condus și pe tabelă. La pauză s-a intrat însă la egalitate, 16-16.

În partea a doua, Rapid a arătat mult mai bine și după cinci minute excelente, giuleștencele s-au desprins decisiv și au câșigat la o diferență confortabilă, 37-29.

Badea și Korsos au fost cele mai bune marcatoare ale Rapidului, cu câte 7 goluri, iar Grozav a marcat de 6 ori, în timp ce de la oaspete s-a remarcat Liscevic, cu 8 reușite. Vestea bună pentru giuleștence este și revenirea Aliciei Fernandez, care a și marcat împotriva Brăilei.

Prin acest succes, Rapid a urcat pe locul secund în campionat, asta și datorită faptului că Râmnicu Vâlcea s-a încurcat pe teren propriu în fața celor de la SCM Craiova de o manieră neverosimilă.

S-a terminat 34-34, deși vâlcencele au controlat jocul și aveau un avantaj de trei goluri cu mai puțin de trei minute înainte de finalul jocului, 34-31.

Craiova a reușit un final ideal, marcând de trei ori consecutiv, egalarea fiind adusă de Adina Cace în ultima secundă, spre disperarea fanilor echipei gazdă.

În urma acestor rezultate, CSM București este lider cu 34 de puncte, urmată de Rapid București, 28 de puncte, Gloria Buzău, 27 de puncte (un meci mai puțin), SCM Râmnicu Vâlcea, 26 de puncte.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.