Liga Florilor: Rapid a câștigat la Bistrița, Buzăul pierde la Brăila

Autor: Nicolae Comănescu

Etapa a 11-a din Liga Florilor ne-a oferit meciuri spectaculoase și cu multe rezultate surprinzătoare. Cel mai așteptat meci a fost Gloria Bistrița-Rapid, iar suspansul a fost la cote înalte pe toată durata partidei.

Handbalistele din Giulești au câștigat cu 31-26, dar victoria a fost mai grea decât o arată scorul. Bistrițencele au condus mai tot meciul, dar Rapid a forțat la momentul potrivit, în ultimele 5-6 minute, și s-a desprins în câștigătoare. Eliza Buceschi, Sorina Grozav și Diana Ciucă au fost jucătoarele care au contribuit decisiv la succesul trupei lui Carlos Viver.

Într-un alt meci, la Brăila, echipa locală a trecut destul de clar de Gloria Buzău, 25-20. Gazdele au avut o primă repriză foarte bună și au condus la pauză cu 14-9, după care au menținut diferența. Jucătoarea meciului a fost Liscevic, care a înscris de cinci ori, dar și poarta brăilencelor s-a descurcat foarte bine în fața echipei din Buzău.

De menționat și victoria handbalistelor de la Baia Mare în meciul cu Măgura Cisnădie, scor 36-32. Tânăra Oana Borș, 19 ani, a înscris nu mai puțin de opt goluri pentru gazde. Popa, Cazanga și Tudor au avut și ele o evoluție foarte bună. De la oaspete merită remarcată prestația lui Abed-Kader, care a înscris opt goluri.

Râmnicu Vâlcea nu a avut mari probleme cu Slatina, pe care a învins-o cu 28-22. Suedeza Daniela De Jong a fost de neoprit, cu șapte goluri marcate în poarta oaspetelor.

Tot în această rundă, SCM Craiova a învins Zalău cu 33-25, iar CSM Galați a pierdut în fața celor de la Târgu Jiu cu 18-23.

CSM București va juca mâine împotriva celor de la Mioveni.

Clasament:

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.