Loredana Toma, două medalii de aur la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota + un nou record mondial

Autor: Mihai Constantin

Loredana Toma a reușit să scrie istorie pentru România la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota.

Halterofila de 27 de ani a cucerit două medalii de aur la Campionatele Mondiale de haltere, organizate în Columbia. Românca a urcat pe prima treaptă a podiumului atât la stilul smuls, cât și la total, în limitele categoriei 71 kg.

În proba de smuls, Loredana Toma a reușit să ridice 119 kilograme din a treia încercare, stabilind un nou record mondial. Cu această reușită și-a trecut în cont și victoria la general, deși în proba de aruncat nu s-a descurcat la fel de bine. Aici a terminat pe poziția a patra, cea mai bună ridicare a sa fiind la 137 de kilograme.

Pentru Loredana, medaliile de la Mondiale nu sunt decât o confirmare a valorii sale. În 2021 a fost desemnată cea mai bună halterofilă din Europa, după ce a reușit să cucerească titlul european și să stabilească un nou record european, la Moscova.

Revenind la ediția din acest an a Mondialelor de haltere, la care țara noastră a participat cu șase sportivi, trebuie să menționăm că România a încheiat competiția cu trei medalii. Cele două cucerite de Loredana Toma s-au adăugat argintului obținut de Mihaela Valentina Cambei, la smuls, în limitele categoriei 49 kg. Au mai participat Cosmina Pană (cat. 45 kg), Marian Luca (cat. 61 kg), Ionadi Iancu (cat. 61 kg) și Andreea Cotruţa (cat. 55 kg).

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024