Steaua București, dublă victorie la hochei împotriva tunarilor covăsneni

Autor: Vlad Roșca

Steaua București și Háromszéki Ágyúsok (fosta Fenestela Brașov) s-au întâlnit la final de noiembrie în campionatul național de hochei pe gheață, într-o dublă manșă găzduită de Patinoarul Allianz-Țiriac Arena din Otopeni.

După o primă întâlnire echilibrată, marți, adjudecată de Steaua cu 4-3 (2-1, 1-1, 1-1), partida de miercuri a revenit mult mai clar bucureștenilor, în ciuda unui început mai bun al oaspeților, care au amenințat în mai multe rânduri poarta lui Adorjan Ors și, de altfel, au și reușit deschiderea scorului prin Oliver Gecse (min. 13, I). Steaua a egalat pe finalul primei reprize când Alexandr Vasilyev a concretizat o fază de superioritate numerică (min. 19, I).

Repriza a doua a adus o nouă superioritate numerică pentru gazde, de data aceasta dublă (penalizări de 2 min. și 5 min.), pe care roș-albaștrii nu au mai reușit, însă, să o transforme în gol. Aveau, totuși, să puncteze prin Zsolt Peter (min. 8, II), dintr-o fază la care au conlucrat Cristian Boldizsar și Hunor Csergo.

Deznodământul meciului a fost pecetluit la începutul celei de-a treia reprize, când cei aproximativ o sută de spectatori prezenți în tribunele patinoarului au avut ocazia să vadă două goluri ale „militarilor” în mai puțin de un minut, ambele în superioritate numerică, marcate de Roman Alexeyev (min. 1, III) și Andrei Filip (min. 2, III). Pucul a mai ajuns de două ori în poarta lui Beresz Szilard după golurile lui Andrei Mikhnov (min. 6, III) și, din nou, Filip (min. 16, III).

Prin cele două victorii, Steaua se desprinde în clasament, urcând pe locul al doilea, cu șase puncte în plus și două meciuri în minus tocmai față de adversarul direct. Pentru covăsneni începe un decembrie plin, cu o dublă în fața Coronei Brașov (6 și 7 decembrie, acasă, pe patinoarul „Deme László” din Târgu Secuiesc), patru meciuri împotriva liderului ACSH Gheorgheni (9 și 16 decembrie în deplasare, 13 și 14 decembrie acasă), și două noi întâlniri cu Steaua (21 și 22 decembrie, de data această acasă).

De partea lor, bucureștenii, înainte de a se deplasa în județul Covasna, vor mai întâlni lanterna roșie a clasamentului, Sportul Studențesc, pe 17 și pe 18 decembrie la patinoarul din Otopeni. În octombrie, Steaua și-a adjudecat de o manieră categorică dubla cu alb-negrii, scoruri 7-1 și 13-4.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.