Aissia Claudia Prisecariu, un nou fenomen în înotul românesc

Autor: Ovidiu Constantinescu

Înotătoarea Aissia Claudia Prisecariu, în vârstă de doar 14 ani, este prima sportivă din România care coboraă sub un minut pe distanța de 100 de metri spate.

Sportiva legitimată la ACS Nada Florilor Fălticeni a doborât la Campionatul Naţional de înot în bazin scurt (25 m) un record vechi de 21 de ani.

Astfel în bazinul de la Otopeni, Aissia Prisecariu, eleva antrenorilor Andrei Pinticanu şi Luis Lăcătuş a încheiat proba în 00:59.84. Ea a înotat prima jumătate a cursei în 29,7 secunde, iar a doua jumătate în 30,1 secunde.

Mă simt foarte fericită că am reușit acest record, în acest bazin, din care am amintiri atât de plăcute”, a spus sportiva după cursă.

Vechiul record aparţinea dublei campioane olimpice Diana Mocanu, care în 2001, la 30 decembrie la Saint Paul, oprea cronometrul la 01:00.97.

În acest an, Aissia Claudia Prisecariua câştigat trei medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Banska Bystrica, două de argint şi un bronz.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Analiză / Bilanțul lui David Popovici la Naționalele de la Otopeni și perspectiva pentru Jocurile Olimpice

David Popovici a câștigat categoric cele patru probe în care a concurat la Campionatul Naţional de Înot de la Otopeni, 50m, 100m, 200m și 400m.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Oct. 2023

Kaylee McKeown, record mondial la 50 de metri spate

Australiana Kaylee McKeown s-a impus în finala la 50 m, la Cupa Mondială de la Budapesta.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.