Cu Neagu și Hosu în zi bună, România avansează în grupele principale la Europeanul de handbal

Autor: Mihai Constantin

După două înfrângeri contrastante, naţionala feminină de handbal a României a bifat și un succes la Campionatul European. Tricolorele aveau nevoie de victorie pentru a se califica în grupele principale ale competiției și au reușit-o.

Handbalistele noastre au învins echipa Macedoniei de Nord cu scorul de 31-23 (13-12) în Arena SC Boris Trajkovski din Skopje, în Grupa C.

Prima repriză a curs greoi pentru echipa României, astfel că deși au avut și avantaj de trei goluri, tricolorele au intrat cu un singurul gol în plus la pauză. Partea secundă a fost mult mai bună.

Echipa antrenată de Florentina Pera a reuşit desprinderea pe tabelă, după o serie de intervenţii remarcabile ale portarului Daciana Hosu (cea mai bună jucătoare a meciului). În plus, Cristina Neagu a fost eficientă în fața porții, iar cele 10 goluri ale sale au contribuit la succesul cu 31-23.

pe lângă Neagu, au mai marcat: Sonia Seraficeanu 5 goluri, Eliza Buceschi 3, Ana Maria Tănasie 3, Crina Pintea 3, Sorina Grozav 3, Bianca Bazaliu 2, Lorena Ostase 2.

Daciana Hosu a încheiat cu 10 şuturi apărate (procentaj de 43,48%), în timp ce Yuliya Dumanska a parat 5 şuturi (38,46%).

România va porni fără niciun punct în grupele principale. Celelalte trei echipe care vor completa grupa sunt Muntenegru şi două echipe dintre Polonia, Germania şi Spania.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.