Vlad Stancu, aur european la competiția juniorilor

Autor: Sorin Marinescu

Alături de David Popovici, alți juniori ai înotul românesc se remarcă. Vlad Stancu a câştigat medalia de aur şi titlul de campion european în proba de 1.500 m liber masculin.

În competiția continentală găzduită de bazinul din Otopeni, sportivul nostru a atins primul marginea bazinului, oprind cronometrul la 15:05.47.

Vlad Stancu a câştigat proba de 1.500 m liber masculin cu un avans considerabil faţă de cel de-al doilea clasat, polonezul Krzysztof Chmielewski.

Românul a dat atacul decisiv în ultimii 200 de metri, când a preluat conducerea cursei, pe care nu a mai cedat-o până la final.

În clasamentul probei, Stancu a încheiat primul cu 15 minute, 5 secunde şi 47 de sutimi, pe locul secund s-a clasat Krzysztof Chmielewski (Polonia) cu 15:13.46, iar pe locul 3 a venit turcul Emir Batur Albayrak (15:15.24).

A fost a doua medalie a zilei de joi pentru delegaţia României, după argintul câştigat de Bianca Costea, în finala de la 50 m liber feminin.

Autor: Sergiu Dogar / 10 Iul. 2022

David Popovici, imperial în cursa de 100 m la Europeanul de juniori

David Popovici a încheiat Europeanul de juniori de la Otopenia cu încă un succes categoric

Autor: Sorin Marinescu / 08 Iul. 2022

David Popovici, o nouă medalie de aur la Europeanul pentru juniori

David Popovici este starul Campionatului European pentru juniori de la Otopeni, iar sportivul de la Dinamo a mai făcut o demonstrație de forță.

Autor: Maria Sorescu / 07 Iul. 2022

Bianca Costea, medalie de argint la Europeanul de natație pentru juniori

Aceasta este a patra medalie pentru România la competiția de la Otopeni.

Autor: Maria Sorescu / 03 Aug. 2022

Naționala României de volei masculin a debutat cu victorie în preliminariile EURO 2023

Naţionala de volei masculin a învins selecționata Albaniei, cu scorul de 3-0, în primul meci din grupa G preliminară.

Autor: Marian Simionescu / 03 Aug. 2022