Bianca Perie Ghelber, locul 6 la Jocurile Olimpice, la aruncarea ciocanului

Atleta Bianca Perie Ghelber a obținut un rezultat bun la Tokyo. Sportiva de 31 de ani din Roman s-a clasat pe locul 6 în finala probei de aruncare a ciocanului la Jocurile Olimpice.

Atleta a reușit să arunce ciocanul la 74.18 metri, bifând cea mai bună performanţă personală, dar nu a fost suficient pentru o medalie. Celelalte aruncări ale sale au măsurat 70.32 metri şi 71.70 metri.

Pe podium au urcat, în ordine, Anita Wlodarkzyk (Polonia, 78.48 metri), Zheng Wang (China, 77.03) şi Malwina Kopron (Polonia, 75.49).

„A fost cel mai bun concurs al meu din carieră. Am făcut personal best, dar am muncit enorm pentru acest loc 6 la Jocurile Olimpice. Sincer, vă spun, mi-am dorit, am sperat. Încă nu realizez, trebuie să mai treacă acum câteva ore”, a declarat sportiva după concurs pentru Gazeta Sporturilor.

Autor: Maria Sorescu / 03 Aug. 2021

Karsten Warholm, campion olimpic cu record mondial la 400 metri garduri

Atletul norvegian Karsten Warholm a oferit o lecție de atletism la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 02 Aug. 2021

Surpriză la Tokyo! Tentoglou, campion olimpic neașteptat la săritura în lungime

Școala cubaneză de săritura în lungime a primit o lovitură grea în finala olimpică de la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 01 Aug. 2021

Pazzesco! Italianul Lamont Jacobs, campion olimpic la 100 metri

Cursa celor mai rapizi oameni de pe planetă de la Jocurile Olimpice a avut un câștigător neașteptat.

Autor: Andrei Szabo / 03 Aug. 2021