Ca la 20 de ... titluri. Halep, campioană la Dubai

Simona Halep a încheiat excelent turneul de la Dubai. Sportiva din Constanța a câștigat trofeul și a ajuns la 20 de titluri la simplu în carieră.

Halep atriumfat pentru a doua oară în carieră la acest eveniment, după ce a învins-o în finală pe Elena Ribakina cu 3-6, 6-3, 7-6 (7/5).

Simona Halep a pierdut primul set, scor 3-6, după 37 de minute de joc, dar a reuşit să se impună în al doilea cu același scor după 44 de minute.

În setul decisiv, Halep a fost condusă cu 3-1, însă a egalat la 3, apoi a avut ocazia să închidă meciul cu 7-5. Nu a reușit și s-a ajuns la în tie-break, după un meci care a durat în total două ore şi 27 de minute.

Pentru acest trofeu, sportiva din Constanța va primi 696.860 de dolari şi 470 de puncte WTA.

"A fost un meci mare, o felicit pe Elena, are mulţi ani în faţă şi poate obţine rezultate mari. Am luptat din greu, îmi place să joc aici. Acum sunt aproape moartă. Mereu este frumos în Dubai, am amintiri frumoase de aici. Mulţumesc tuturor fanilor, au fost uimitori, vă mulţumesc şi apreciez mult sprijinul vostru", a declarat Halep după meci.

Românca s-a retras din turneul WTA de la Doha, dotat cu premii totale de 2.939.695 dolari, care va începe luni, a anunţat WTA Insider.

Autor: Maria Sorescu / 16 Iun. 2020

Halep nu va participa la turnee în afara Europei

Simona Halep aborează cu precauție această perioadă de pandemie.

Autor: Andrei Szabo / 11 Iun. 2020

Federația Română de Tenis a intrat în legalitate. Pierderile estimate de oficialii forului național

Federația Română de Tenis a câștigat o bătălie juridică importantă, care ar trebui să aducă pe făgașul normal instituția și implicit sportul alb.

Autor: Maria Sorescu / 10 Iun. 2020

Federer nu va evolua în acest an, dar promite că va reveni în 2021

Sezonul de tenis pare compromis, astfel că tenismenul Roger Federer a decis să se opereze.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iul. 2020

Începe reconstrucția la FCSB? Briceag a semnat cu vicecampioana, Adi Popa a plecat

FCSB are șanse minime la titlul de campioană, astfel că se pregătește pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 01 Iul. 2020

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Liga 1: Dinamo a renunțat la mijlocaul Ioan Filip

Clubul agrease inițial cu acesta să-i prelungească acordul cu încă o lună.