Irina Begu a câștigat turneul ITF de la Cairo și revine în Top 100

Irina Begu se simte excelent în Egipt. Românca s-a impus la turneul ITF de la Cairo, cu premii totale de 100.000 de dolari.

Begu a învins-o, în ultimul act, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-2, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 129 WTA şi cap de serie numărul 4.

Begu revine în Top 100 WTA. Ea va urca pe locul 97 mondial, dar va continua să joace în Egipt, la un turneu de 50 000 de dolari.

Irina Begu este a doua jucătoare română care îşi asigură revenirea în Top 100 WTA în această săptămână, după Patricia Maria Ţig, care va urca pe locul 84, în urma semifinalei disputate la turneul de categorie WTA International de la Hua Hin.

Cinci jucătoare române vor fi luni, în Top 100 WTA, în afară de Begu şi Ţig mai figurând între cele mai bune 100 de sportive Simona Halep, locul 2 WTA, Sorana Cîrstea, locul 70 WTA, şi Ana Bogdan, locul 91 WTA.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024