Irina Begu a câștigat turneul ITF de la Cairo și revine în Top 100

Irina Begu se simte excelent în Egipt. Românca s-a impus la turneul ITF de la Cairo, cu premii totale de 100.000 de dolari.

Begu a învins-o, în ultimul act, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-2, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 129 WTA şi cap de serie numărul 4.

Begu revine în Top 100 WTA. Ea va urca pe locul 97 mondial, dar va continua să joace în Egipt, la un turneu de 50 000 de dolari.

Irina Begu este a doua jucătoare română care îşi asigură revenirea în Top 100 WTA în această săptămână, după Patricia Maria Ţig, care va urca pe locul 84, în urma semifinalei disputate la turneul de categorie WTA International de la Hua Hin.

Cinci jucătoare române vor fi luni, în Top 100 WTA, în afară de Begu şi Ţig mai figurând între cele mai bune 100 de sportive Simona Halep, locul 2 WTA, Sorana Cîrstea, locul 70 WTA, şi Ana Bogdan, locul 91 WTA.

Autor: Maria Sorescu / 03 Apr. 2020

VIDEO / Cum se antrenează Simona Halep în izolare

Competițiile de tenis sunt anulate până în iunie, dar sportivii continuă să se antreneze.

Autor: Andrei Szabo / 01 Apr. 2020

Turneul de la Wimbledon a fost anulat. Reacțiile Simonei Halep și Serenei Williams

Lumea tenisului a primit o veste care era vehiculată pe diverse surse în ultimele zile.

Autor: Andrei Szabo / 31 Mar. 2020

VIDEO / Halep și Potec s-au alăturat unui mesaj național de conştientizare privind Covid-19

Autoritățile din întreaga lume caută metode prin care să crească responsabilitatea oamenilor pe timp de pandemie și le sugerează acestora să respecte indicațiile oficiale.

Autor: Maria Sorescu / 06 Apr. 2020

Lucian Goian, votat cel mai bun fundaş din campionatul Indiei

La 37 de ani, fotbalistul român Lucian Goian este un exemplu de profesionalism, deși joacă într-un campionat mai puțin vizibil.

Autor: Flaviu Ilie / 06 Apr. 2020

ANALIZĂ/ Cum și-a resetat Cam Reddish cariera în NBA înainte de oprirea sezonului?

Povestea lui Cameron Reddish din rookie season este una dintre cele mai interesante, considerând startul dificil de care a avut parte și ascensiunea pe care a avut-o lună de lună.

Autor: Andrei Szabo / 05 Apr. 2020

UEFA amenință echipele belgiene cu excluderea din cupele europene. Fanii lui Brugge îl acuză pe Ceferin

Oficialii fotbalului belgian au propus stoparea campionatului deși sezonul nu s-a încheiat.