Ungaria, campioana Europei la polo în apă

După 21 de ani, naţionala de polo a Ungariei a câştigat medalia de aur la Campionatul European. Succesul s-a produs chiar la Budapesta.

Ungaria a avt nevoie de aruncări de departajare pentru a răpune Spania. În timpul regulamentar, scorul a fost 9-9, iar la loviturile de departajare, Ungaria s-a impus cu 5-4.

Medalia de bronz a revenit, tot duminică, echipei Muntenegrului, scor 10-9, cu Croaţia.

România a încheiat competiţia pe locul 11, după 20-3 cu Turcia, în meciul de clasament final.

Ambele finaliste de la Campionatul European din 2020 sunt calificate la Jocurile Olimpice, Spania anterior, în calitate de vicecampioană mondială, iar Ungaria, în calitate de câştigătoare a medaliei continentale de aur.

Din Europa mai sunt deja calificate la Jocurile Olimpice Serbia (câştigătoarea Ligii Mondiale), respectiv Italia (campioană mondială).

Autor: Andrei Szabo / 21 Mai 2020

Camelia Potec: Dacă nu se deschid bazinele de înot, riscăm să pierdem sportivii pentru JO 2024

Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Moderna, susține că România riscă să piardă o generaţie întreagă se sportivi pentru Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024, dacă bazinele nu se vor deschide.

Autor: Andrei Szabo / 03 Mai 2020

Mondialele de nataţie din 2021, amânate pentru anul 2022

Federaţia Internaţională de Nataţie (FINA) a decis amânarea Campionatelor Mondiale din 2021 cu un an.

Autor: Maria Sorescu / 27 Apr. 2020

Reluarea competițiilor sportive este departe, susține ministrul Sportului, Ionuț Stroe

Deși autoritățile au lansat posibilitatea ca după 15 mai măsurile de siguranță să se relaxeze, competițiile sportive nu sunt prioritare.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iul. 2020

Începe reconstrucția la FCSB? Briceag a semnat cu vicecampioana, Adi Popa a plecat

FCSB are șanse minime la titlul de campioană, astfel că se pregătește pentru sezonul viitor.

Autor: Andrei Szabo / 01 Iul. 2020

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Viena a fost gazda tragerii la sorți pentru grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Liga 1: Dinamo a renunțat la mijlocaul Ioan Filip

Clubul agrease inițial cu acesta să-i prelungească acordul cu încă o lună.