Ungaria, campioana Europei la polo în apă

După 21 de ani, naţionala de polo a Ungariei a câştigat medalia de aur la Campionatul European. Succesul s-a produs chiar la Budapesta.

Ungaria a avt nevoie de aruncări de departajare pentru a răpune Spania. În timpul regulamentar, scorul a fost 9-9, iar la loviturile de departajare, Ungaria s-a impus cu 5-4.

Medalia de bronz a revenit, tot duminică, echipei Muntenegrului, scor 10-9, cu Croaţia.

România a încheiat competiţia pe locul 11, după 20-3 cu Turcia, în meciul de clasament final.

Ambele finaliste de la Campionatul European din 2020 sunt calificate la Jocurile Olimpice, Spania anterior, în calitate de vicecampioană mondială, iar Ungaria, în calitate de câştigătoare a medaliei continentale de aur.

Din Europa mai sunt deja calificate la Jocurile Olimpice Serbia (câştigătoarea Ligii Mondiale), respectiv Italia (campioană mondială).

Autor: Maria Sorescu / 13 Mar. 2020

Japonia nu intenționează să amâne Jocurile Olimpice

Jocurile Olimpice sunt prevăzute în perioada 24 iulie- 9 august.

Autor: Maria Sorescu / 28 Feb. 2020

Campionul olimpic Sun Yang a fost suspendat opt ani de TAS

Unul dintre cei mai controversați sportivi ai ultimului deceniu, înotătorul chinez Sun Yang a fost suspendat pe o perioadă de opt ani de către TAS pentru că a distrus cu ciocanul un eşantion la un control antidoping inopinat.

Autor: Maria Sorescu / 14 Feb. 2020

Naţionala de polo a Romaniei va evolua la turneul preolimpic

Echipa naţională de polo a României a primit un cadou nesperat in perspectiva Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Autor: Maria Sorescu / 08 Apr. 2020

Dovadă de atașament. O echipă din liga a patra germană a vândut peste 100 000 de bilete pentru primul meci de după pandemie

O veste spectaculoasă vine din fotbalul german și arată cât de atașați sunt fanii față de echipele lor.

Autor: Andrei Szabo / 08 Apr. 2020

Adevăr sau fabulație ? Publicația Don Balon scrie că Real Madrid îl vrea pe Ianis Hagi

Ianis Hagi este în mod constant subiect de dezbatere în această pauză forțată.

Liga 2: Rapid și Farul au trimis fotbaliștii și angajații în șomaj tehnic

Și Liga 2 este serios afectată de pandemia de coronavirus.