Liga Florilor: CSM București a trecut de HC Zalău. Victorie și pentru Vâlcea

Campionatul intern de handbal feminin a programat un meci intens între CSM Bucureşti și HC Zalău. Aproximativ 4000 de spectatori au venit în Sala Polivalentă din Capitală pentru a asista la duel.

„Tigroaicele” lui Adi Vasile au condus meciul în permanență și s-au impus cu scorul de 27-24 în fața trupei lui Gheorghe Tadici. La pauză a fost 16-13 pentru Neagu și compania.

Cea mai bună jucătoare a meciului a fost Crina Pintea, care a marcat de 8 ori pentru CSM București. S-au mai remarcat Omoregie, autoare a 5 goluri, în timp ce Neagu și Lekic au înscris câte 4 goluri.

De la HC Zalău, cea mai bună marcatoare a fost Severin, cu 6 goluri, urmată de Berbece, cu 4 goluri.

În această etapă, campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut cu 31-25 de Dunărea Brăila. La pauză a fost 18-10 pentru oltencele lui Florentin Pera. Gonzalez a marcat 7 goluri pentru vâlcence.

CSM este lider în acest moment cu 34 de puncte, la egalitate cu Râmnicu Vâlcea.

Pentru cele două pretendente la titlu urmează meciuri importante în Liga Campionilor. SCM Râmnicu Vâlcea va juca sâmbătă, 25 ianuarie, de la ora 15, pe teren propriu, cu Krim Ljubljana, în timp ce CSM București va juca în aceeași zi, de la ora 17, la Erd, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.