Bogdan Burcea este noul selecționer al naționalei de handbal feminin a României

Federația Română de Handbal a găsit un înlocuitor pentru Thomas Ryde. Este vorba de Bogdan Burcea, votat în unanimitate în şedinţa Consiliului de Administraţie al FR Handbal în funcţia de antrenor al naţionalei feminine.

Burcea va rămâne antrenor și la echipa de club. El s-a remarcat prin faptul că a câştigat Cupa EHF cu SCM Craiova.Tehnicianul va fi ajutat de Robert Licu, care a fost înlocuit la începutul acestui sezon de la Rapid Bucureşti.

„Bogdan Burcea va rămâne şi antrenorul Craiovei. Contractul cu noul staf va fi până pe 31 decembrie, pentru că suntem într-un proces de calificare la Campionatul European, urmând ca după să facem ceea ce ne dorim cu toţii, să avem un antrenor pentru un întreg ciclu olimpic”, a declarat Alexandru Dedu, președintele FRH.

Următoarea provocare este turneul preolimpic 3, care este programat între 20-22 martie, în Muntenegru. Adversare vor fi Norvegia, Muntenegru şi Kazahstan.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.