Autor: Maria Sorescu
Ciclistul român Eduard Grosu continuă să se remarce în competițiile importante. Rutierul de la Team Delko Marseille Provence a câştigat etapa a doua a Turului Croaţiei, cu finiș la Zadar.
Ca urmare a acestui succes, brașoveanul de 27 de ani a devenit lider și în clasamentul general, detronându-l pe slovenul Marko Kump (Adria).
Iată mai jos sprintul de final al lui Eduard Grosu.
💥 @eduardgrosu remporte la 2ème étape du @tour_of_croatia !
— Team Delko Marseille Provence (@TeamDelko_MP_) October 2, 2019
Incroyable ! Il avait déjà gagné ici l'an dernier !
Du coup, il s'empare de la 1ère place du classement général 😉
Eduard Grosu wins the 2nd stage of #CRORace ! pic.twitter.com/0tXXd7cy60
În prima etapă, rutierul român a terminat al treilea, după Kump şi Evgheni Gidich (Kazahstan / Astana). Etapa a treia va avea loc joi, între Okrug şi Makarska.
Grosu a avut o victorie de etapă și în urmă cu două săptămâni în Turul Sloveniei.
Turul României 2025 la ciclism vine cu noutăți interesante în acest an, atât legate de traseu, cât și de televizare. Toate detaliile în cele ce urmează!
Ciclistul sloven Tadej Pogačar și-a trecut duminică în palmares al patrulea titlu în Turul Franței.
Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.
Vă propunem să trecem în revistă împreună cele mai spectaculoase zece meciuri de la Campionatele Mondiale. Articol realizat cu ajutorul AI.
YOLO Events, organizatorul celei mai mari serii de evenimente multisport din România, anunță lansarea unui parteneriat strategic cu Ajungem MARI, programul educațional pentru copiii și tinerii instituționalizați al Asociației Lindenfeld.
La capătul unui scenariu care îți taie respirația pe Stadionul „Prințul Moulay Abdellah”, Leii din Teranga au cucerit duminică, 18 ianuarie 2025, a doua lor stea continentală. Un succes obținut cu multă suferință și marcat de controverse, în fața unui Maroc combativ până în ultima secundă.