Liga Florilor: HC Zalău pierde halucinant la Craiova, deși a condus la 5 goluri

După ce a învins surprinzător vicecampioana CSM București, în prima etapă, HC Zalău a fost aproape să mai dea o lovitură.

Echipa lui Gheorghe Tadici a pierdut la limită, în ultimul minut, la Craiova. Handbalistele din Bănie s-au impus cu scorul de 27-26 (12-16).

Zălăuancele au controlat prima repriză, dar au clacat pe final, iar Ana-Maria Ţicu a marcat golul victoriei craiovencelor în ultimul minut de joc.

HC Zalău a avut ultimul atac, dar nu a reușit să smulgă rezultatul de egalitate, iar la final a regretat că nu a reușit să-și concretizeze superioritatea, conducând în prima repriză și cu cinci goluri, 15-10.

Pentru echipa lui Bogdan Burcea au marcat Ana-Maria Ţicu 10 goluri, Patricia Vizitiu 6, Carmen Şelaru-Ilie 5, Zeljka Nikolic 3, Alexandra Orşivschi 1, Nicoleta Tudorică 1, Maria Valentina Ion 1.

Golurile formaţiei antrenate de Gheorghe Tadici au fost reuşite de Dana Abed-Kader 8, Cristiana Nica 6, Andreea Tecar 5, Alexandra Severin 3, Teodora Popescu 2, Larisa Şerban 1, Ana-Maria Andreea Mihart 1.

SCM Craiova a acumulat şase puncte în clasament după acest succes, iar HC Zalău rămâne cu trei. SCM Craiova va juca sâmbătă şi duminică, ambele manşe la Craiova, meciurile din primul tur preliminar al Cupei EHF, cu echipa italiană Jomi Salerno.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.