Doi pași nu mai sunt departe! Simona Halep trece în semifinale la Wimbledon

Autor: Vasile Cenușă

Rămasă cea mai bine clasată jucătoare din turneu, Simona Halep (locul 7 WTA) a avut probleme doar în primele ghemuri ale disputei sale cu Shuai Zheng (50 WTA), în sferturi, la Wimbledon.

Simona a intrat prost în meci și Zhang s-a desprins repede la 3-0 și apoi 4-1, iar asiatica visa la o rezolvare rapidă a disputei, la fel ca în precedentele meciuri, jucate în 2016. Dar campioana noastră s-a trezit repede și a impus ritmul partidei până la final.

A fost 7-6 (4), 6-1, după doar o oră și 29 de minute de joc. În setul secund jocul Simonei a fost unul aproape perfect. Constănțeanca a terminat meciul cu doar 13 erori neforțate, reușind în schimb 17 lovituri direct câștigătoare.

"Știam că va lovi tare fiecare minge. Știam că a fost greu pentru mine. Știam că trebuie să fiu puternică și să joc bine. Am stat bine fizic și mental, am energie, mă simt bine, sănătoasă. Joc cel mai bun sezon al meu pe iarbă. Nu mă uit la meciurile adversarelor. O să mă pregătesc să fiu gata pe semifinală și să mă bucur de următorul meci" a declarat Simona pentru Eurosport imediat după meci.

Mai departe, Simona va juca cu învingătoarea partidei Elina Svitolina - Karoina Muchova, cel mai probabil cu cea dintâi. De altfel, dacă totul va merge conform pronosticurilor, am putea avea o finală Halep - Williams, așa cum am expus într-un articol recent. Serena Williams a câștigat, la mare luptă, meciul cu compatrioata Alison Riske, scor 6-4, 4-6, 6-3, după două ore și trei minute de joc și a trecut și ea în semifinale.

Simona și-a egalat cea mai bună performanță pe iarba de la All England Club. Iar finala pare la îndemână!

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024