Rareş Fortuneanu, antrenor în prima ligă franceză de handbal

Fostul internaţional Rareş Fortuneanu are parte de provocarea carierei. Românul a devenit antrenor principal al echipei masculine de handbal Saint-Raphael, care a încheiat sezonul trecut pe locul 7 în prima ligă franceză.

Fortuneanu a fost secundul lui Joël Da Silva, cel care a antrenat cinci ani pe Saint-Raphael. Clubul din Hexagon  nu i-a mai prelungit contractul lui Da Silva şi l-a avansat în funcţia de antrenor principal pe Fortuneanu.

În vârstă de 40 de ani, Fortuneanu și-a propus să ducă echipa pe podium. Ca jucător, Fortuneanu a evoluat la LPS Bistriţa, Ştiinţa Bacău, Dinamo Bucureşti şi şi-a încheiat cariera la Saint-Raphael. La formaţia franceză evolueză portarul Mihai Popescu şi interul Alexandru Şimicu.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.