Fed Cup: România a învins Cehia, deținătoarea trofeului, și va înfrunta Franța în semifinale

Echipa de tenis feminin a României scrie istorie în Fed Cup. Halep și compania s-au calificat pentru a doua oară în istorie în semifinalele Cupei Federaţiei, după ediţia din 1973.

Cuplul Irina Begu / Monica Niculescu au obținut punctul decisiv, după ce au trecut de perechea Katerina Siniakova (locul 1 WTA de dublu) / Barbora Krejcikova (locul 2 WTA), cu scorul de 6-7 (2), 6-4, 6-4.

Anterior, Karolina Pliskova, locul 5 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Mihaela Buzărnescu, locul 29 WTA, iar Simona Halep, locul 3 WTA, a trecut, cu scorul de 6-4, 6-0, de Katerina Siniakova, locul 44 WTA.

Duminică, Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, după care Katerina Siniakova a întrecut-o pe Mihaela Buzărnescu, cu scorul de 6-4, 6-2.

Astfel, România s-a impus cu 3-2 în confruntarea cu deţinătoarea trofeului, Cehia. România a obţinut calificarea în semifinalele FedCup pentru prima dată în noul format al competiţiei, valabil din 1995.

"Suntem incredibil de fericiţi, este greu să descriu momentul, suntem emoţionaţi, a fost o zi foarte lungă, opt ore jumătate cât am stat aici, şi în final a ieşit bine. Cu aportul acestor fete minunate care au depus tot sufletul şi au jucat incredibil. A fost o zi grea. Este un moment istoric pentru noi şi, mai în glumă, mai în serios, am zis că aducem salatiera acasă", a declarat antrenorul Florin Segărceanu, la Telekom Sport.

Această performanţă înseamnă pentru jucătoarele române şi faptul că şi-au asigurat prezenţa în sferturile de finală ale ediţiei din 2020.

Va fi pentru prima dată când România nu va fi nevoită să dispute un baraj pentru menţinerea în Grupa Mondială. În funcţie de rezultatele următoare, tricolorele ar putea fi cap de serie la tragerea sferturilor de finală, pentru ediţia următoare.

În semifinalele FedCup, România va înfrunta Franța în deplasare, la 20 şi 21 aprilie. Cele mai bune jucătoare franceze sunt Caroline Garcia, locul 19 WTA, Alize Cornet, locul 51 WTA, Pauline Parmentier, locul 55 WTA, şi Kristina Mladenovic, locul 64 WTA. La dublu, Mladenovic este numărul 3 mondial, iar Cornet, locul 117.

Echipa Franţei s-a calificat în semifinalele Fed Cup, după ce a câştigat, cu 3-0, la Liege, întâlnirea cu Belgia.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024

Garbine Muguruza, retragerea unei mari campioane

După mai mult de un an de absență din circuitul feminin, jucătoarea de tenis Garbiñe Muguruza a decis să-și încheie cariera profesională la vârsta de 30 de ani.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023

Perechea Monica Niculescu - Cristina Bucşa, câștigătoare la Angers

Monica Niculescu a reușit un succes notabil pe acest final de an.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.