S-a dat drumul la spectacol! A început Campionatul European de handbal feminin

Autor: Flaviu Ilie

Campionatul European de handbal feminin a început aseară cu un super duel între gazda turneului Franța, actualmente campioană mondială și campioana olimpică, Rusia, în reeditarea finalei de la JO din 2016.

Rusoaicele au acaparat startul partidei cu o prestație foarte bună și au condus până spre finalul reprizei când franțuzoaicele au egalat. Scorul după 30 de minute era 11-11.

După pauză, Franța a preluat chiar și conducerea, însă nu a rezistat până la final, iar rusoaicele au obținut victoria cu 26-23 în primul meci al Grupei B.

Franța: Kanor 6, Pineau 3, Dembele 3, Ayglon 2, Edwige 2, Flippes 2, Nze Minko 1, Zaadi 1, Houette 1, Lacrabere 1, Coatanea 1

Rusia: Dmitrieva 8, Samokhina 7, Kuznetsova 3, Malashenko 2, Makeeva 2, Managarova 2, Skorobotaghcenko 1, Frolova 1

Astăzi se vor disputa meciurile dintre Serbia și Polonia şi Danemarca și Suedia (grupa A) și Muntenegru și Slovenia (Grupa B). România va debuta pe 1 decembrie de la ora 19:00. TVR HD transmite 37 de meciuri de la turneul final, iar TVR 1 va transmite meciurile României.

Competiţia se desfăşoară în patru oraşe – Nantes, Nancy, Montbéliard şi Brest, cu fazele superioare programate la Nantes şi Nancy, respectiv cu finala la Paris AccorHotels Arena, în 16 decembrie. În total, 47 de meciuri

Autor: Maria Sorescu / 13 Feb. 2019

Alina Czeczi-Vătu, marcatoarea supremă din Liga Florilor

Alina Czeczi-Vătu are 29 de ani și produce un joc spectaculos în tricoul celor de la HC Dunărea.

Ziua prelungirilor în handbalul feminin european: Mayonnade continuă cu Metz, Greta Marton rămâne la Ferencvaros

Numeroase cluburi de handbal se gândesc deja în perspectivă și încearcă să-și țină jucătoarele de valoare.

Autor: Maria Sorescu / 12 Feb. 2019

Amanda Kurtovic nu va continua la CSM București. Nordica a semnat cu Gyor

CSM Bucureşti este un capitol încheiat pentru handbalista Amanda Kurtovic.

Autor: Flaviu Ilie / 16 Feb. 2019

Analiză/ Asemănările dintre Mohamed Salah și James Harden

Mohamed Salah și James Harden au fost comparați pe baza prestațiilor din acest sezon, în Premier League, respectiv NBA, iar între cei doi au fost găsite mai multe asemănări.

VIDEO/ Răzvan Marin, îmcă un gol pentru Standard Liege în campionatul Belgiei

Răzvan Marin a ajuns la patru goluri în acest sezon după reușita de vineri seara din meciul cu Lokeren.

Autor: Flaviu Ilie / 14 Feb. 2019

Tottenham câștigă la scor de neprezentare duelul cu Borussia Dortmund și este cu un pas în sferturile UEFA Champions League

Lucien Favre a pierdut duelul cu omologul său, Mauricio Pochettino, iar Dortmund este cu un pas în afara competiției.