S-a dat drumul la spectacol! A început Campionatul European de handbal feminin

Autor: Flaviu Ilie

Campionatul European de handbal feminin a început aseară cu un super duel între gazda turneului Franța, actualmente campioană mondială și campioana olimpică, Rusia, în reeditarea finalei de la JO din 2016.

Rusoaicele au acaparat startul partidei cu o prestație foarte bună și au condus până spre finalul reprizei când franțuzoaicele au egalat. Scorul după 30 de minute era 11-11.

După pauză, Franța a preluat chiar și conducerea, însă nu a rezistat până la final, iar rusoaicele au obținut victoria cu 26-23 în primul meci al Grupei B.

Franța: Kanor 6, Pineau 3, Dembele 3, Ayglon 2, Edwige 2, Flippes 2, Nze Minko 1, Zaadi 1, Houette 1, Lacrabere 1, Coatanea 1

Rusia: Dmitrieva 8, Samokhina 7, Kuznetsova 3, Malashenko 2, Makeeva 2, Managarova 2, Skorobotaghcenko 1, Frolova 1

Astăzi se vor disputa meciurile dintre Serbia și Polonia şi Danemarca și Suedia (grupa A) și Muntenegru și Slovenia (Grupa B). România va debuta pe 1 decembrie de la ora 19:00. TVR HD transmite 37 de meciuri de la turneul final, iar TVR 1 va transmite meciurile României.

Competiţia se desfăşoară în patru oraşe – Nantes, Nancy, Montbéliard şi Brest, cu fazele superioare programate la Nantes şi Nancy, respectiv cu finala la Paris AccorHotels Arena, în 16 decembrie. În total, 47 de meciuri

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.