Mihaela Valentina Cambei, bronz la Jocurile Olimpice pentru Tineret

Prima medalie a României într-un concurs feminin de la Jocurile Olimpice pentru Tineret a fost adusă de Mihaela Valentina Cambei.

Sportiva de 15 ani, legitimată la CSM Onești, a cucerit bronzul în întrecerea de haltere la categoria 52 kg. Ea a reușit  un total de 158 kg, 70 la smuls şi 88 la aruncat.

Mihaela Valentina Cambei a fost întrecuta de mexicanca Yesica Yadira Hernandez Vieyra, care a acumulat un total de 171 kg, 74kg la smuls şi 97 kg la aruncat, şi de columbianca Yineth Milena Santoya Ortiz, medaliată cu argint după ce a reusit o performanţa de 162 kg la total, 76 kg la smuls şi 86 la aruncat.

Autor: Andrei Szabo / 21 Oct. 2018

Haltere: O medalie de argint şi trei de bronz câștigate în week-end la Europenele de juniori

Sportivii români au cucerit patru medalii în zilele de sâmbătă și duminică la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U23) de la Zamosc (Polonia).

Autor: Maria Sorescu / 09 Oct. 2018

Halterofila Sabina Baltag, aur la Jocurile Olimpice pentru Tineret

România a obținut a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2018

Dopajul face încă o victimă. Fostul vicecampion mondial la haltere Damian Damianov a murit la 39 de ani

Bulgaria consemnează moartea celui de-al patrulea halterofil înainte ca acesta să atingă vârsta de 40 de ani.

Autor: Maria Sorescu / 22 Oct. 2018

CFR Cluj l-a numit pe Daniel Stanciu în funcția de director sportiv

CFR Cluj este lider în Liga 1 și se întărește la nivel administrativ.

Autor: Andrei Szabo / 22 Oct. 2018

Mai mult decât o victorie. O descătușare. Ce înseamnă succesul Craiovei cu FCSB

CS Universitatea Craiova a învins cu 2-1 FCSB, în ziua trecerii în neființă a lui Ilie Balaci.

Scrisoarea din Belgia a lui Ladislau Boloni, la aflarea veștii că Ilie Balaci s-a stins

Ladislau Boloni și Ilie Balaci au fost buni prieteni.