Debut cu dreptul în cupele europene. SCM Craiova, la un pas de grupele Champions League

Autor: Flaviu Ilie

După ce a uimit pe toată lumea prin câștigarea Cupei EHF, SCM Craiova este la un pas de grupele EHF Champions League după victoria categorică în fața sârboaicelor de la Zork Jagodina, scor 31-18.

Oltencele nu le-au oferit șanse mari adversarelor și au preluat conducerea încă din primele minute ale disputei. După 10 minute de joc diferența era deja de șapte goluri în favoarea elevelor lui Bogdan Burcea.

Jucătoarele de la SCM au continuat forcingul din startul disputei, iar la pauză scorul era mai mult decât rezonabil. Oltencele au intrat la vestiare cu scorul de 19-10.

Ritmul bun al elevelor lui George Burcea s-a menținut și în repriza secundă, unde avantajul final al jucătoarelor din Bănie a fost majorat la 13 goluri.

SCM Craiova va juca mâine finala turului preliminar de calificare în grupele EHF Champions League în fața câștigătoarei din duelul Podravka Vegeta-Muratpașa.

Marcatoare:
SCM Craiova: Trifunovic 8g, Nikolic 5g, Zamfir 4g, Tănăsie 4g, Seric 3g, Tătar 2g, Gjeorgjievska 2g, Țicu 2g, Rădoi 1

ZORK Jagodina: Mitrovic 5g, Glisovic 4g, Zizic 2g, Jovanovic 2g, Gojkovic 2g, Tatar 1g, Bogojevic 1g, Jevtic 1g

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.