Răpuse pe final! România a fost aproape de surpriză, dar Olanda a fost mai puternică

Autor: Viorel Berbece

După două meciuri de „antrenament”, cu mai slab cotatele Japonia și Paraguay, fetele antrenate de Gheorghe Tadici au avut primul examen major la Mondialul U20, contra Olandei. „Tricolorele” au condus jocul aproape 50 de minute, dar sirena de final a oprit tabela la un scor favorabil batavelor.

Selecționata de tineret a intrat curajos în meci și a făcut o primă repriză foarte bună, pe care a și câștigat-o cu 14-12. Treptat, însă, olandezele au strâns scorul, iar finalul a adus o luptă cot la cot, până cu zece minute înainte de final, când favoritele disputei au preluat conducerea pe tabelă. S-a terminat într-un final 29-27 în favoarea Olandei, dar România a demonstrat că are forța de a se bate de la egal la egal cu favoritele acestui Mondial, iar cu puțin mai multă atenție se putea scoate un rezultat mare astăzi.

Jucătoarele lui Corona Brașov, Sorina Tîrcă și Daria Bucur, au fost cele mai bune marcatoare ale noaste, cu nouă, respectiv șase reușite. Au mai marcat: Popescu - 4, Mihart, Petruș și Tecar - câte două goluri fiecare, Badea și Popa - o reușită fiecare.

Astfel, după trei meciuri, România se clasează pe locul al treilea în grupă, după Olanda și Danemarca și devansând mai modestele „naționale” ale Japoniei, Angolei și Paraguayului. Meciul cu danezele, de sâmbătă, ar putea fi decisiv în lupta pentru locul 2, în vreme ce disputa cu Angola, ultima din grupă, ar deveni una în care Gheorghe Tadici trebuie să aleagă ce culoar ar fi de preferat pentru România pe mai departe.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.