Tricolorul Ploiești, campioana României la volei masculin

Voleiul românesc cunoaște o premieră prin faptul că Tricolorul Ploieşti a câştigat titlul de campioană naţională.

Gruparea prahoveană s-a impus în confruntarea cu Volei Municipal Zalău, deţinătoarea titlului, cu 3-0 (27-25, 25-17, 25-19), în ultima etapă din Grupa 1-6 a Diviziei A1.

Tricolorul LMV Ploieşti este un club tânăr, înfiinţat în anul 2007 de către foşti jucători de volei ai oraşului Ploieşti, iar în 2012 s-a format o echipă pentru a participa în Campionatul Naţional.

Tricolorul a promovat în 2015 în Divizia A1, iar în primii doi ani în elită echipa ploieşteană s-a clasat pe locul al cincilea.

Contracandidata la titlu a ploieştenilor, Arcada Galaţi, a câştigat şi ea, la Craiova, cu scorul de 3-0 (25-23, 25-19, 25-18) în faţa formaţiei locale SCM ”U”, dar a rămas pe locul al doilea.

În alt meci, Steaua Bucureşti a câştigat derby-ul Capitalei cu CSM Bucureşti, scor 3-2 (22-25, 25-20, 25-16, 22-25, 15-9).

Tricolorul, echipă antrenată de Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu, ocupa locul al doilea la finalul sezonului regulat, la cinci puncte în spatele celor de la Steaua, dar a avut un parcurs perfect în partea a doua a sezonului.