Înfrangere și eliminare pentru HC Zalău în Cupa EHF

Autor: Ilie Flaviu

După calificarea surprinzătoare a celor de la SCM Craiova în semifinalele EHF Cup, în returul cu Lada, a venit rândul celor de la HC Zalău să încerce să obțină accesul în penultimul act al competiției în fața celor de la Kastamonu.

În tur, elevele lui Tadici s-au impus cu 29-28, rezultat insuficient pentru a aborda cu relaxare duelul cu echipa din Turcia. Paharul a fost umplut de suspendarea tehnicianului ardelencelor pentru partida de azi.

Lipsa lui Tadici s-a văzut încă din primele minute ale partidei, când jucătoarele lui Kastamonu au preluat conducerea și s-au distanțat chiar și la cinci goluri.

Până la pauză, jucătoarele Zalăului nu s-au mai apropiat periculos pe tabela de marcaj, iar scorul final al reprizei a fost 16-11 în favoarea turcoaicelor.

Repriza a doua a fost una ceva mai bună pentru Zalău. Pe final, diferența a fost redusă la trei goluri, prin reușitele lui Trif, Kader și Panici.

Atmosfera din sala lui Kastamonu le-a împins de la spate pe gazde, care nu au mai permis micșorarea diferenței și au obținut astfel calificarea în semifinalele Cupei EHF, cu 27-24, în urma unui meci mare făcut de Serpil Iskenderoglu

În penultimul act al competiției, Kastamonu va da piept cu cealaltă echipă românească, de altfel singura rămasă în turneu, SCM Craiova.

Marcatoare:

Kastamonu: Iskenderoglu (7), Elez (4) Seric (4) Sinitsyna (4), Guler (3), Kotsina (2), Aydin (1), Yilmaz (1), Barbosa (1)

HC Zalău: Rob (5), Tamaș (5), Drăguț (4), Trif (4), Panici (3), Constantinescu (1), Kader (1), Irimia (1)

Autor: Maria Sorescu / 17 Sept. 2018

Măgura Cisnădie şi SCM Râmnicu Vâlcea și-au aflat adversarele din turul II al Cupei EHF la handbal feminin

Cupa EHF la handbal femininva avea patru echipe la start în perioada următoare, dintre care trei cluburi în turul secund.

Autor: Flaviu Ilie / 16 Sept. 2018

Liga Florilor: CSM București a obținut victoria în duelul cu SCM Galați. Rezultatele zilei

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea sunt singurele echipe cu maxim de puncte după trei etape în Liga Florilor.

Autor: Andrei Szabo / 14 Sept. 2018

Spaniolul Manuel Montoya Fernandez este noul selecţioner al naţionalei masculine de handbal a României

Federația Română  de Handbal mizează tot pe un spaniol la naționala masculină, după Xavi Pascual.

Autor: Maria Sorescu / 20 Sept. 2018