Kobe Bryant, printre câștigătorii de la Gala Oscar

Gala Premiilor Oscar a ajuns la a 90-a ediție, iar printre cei premiați s-a numărat și  fostul baschetbalist Kobe Bryant.

Legendarul jucător al lui LA Lakers a câștigat premiul pentru cel mai bun scurt-metraj animat, alături de artistul Glen Keane.

Pelicula lor s-a intitulat „Dear basketball”. Kobe Bryant (39 de ani), care s-a retras în 2016 din NBA, a fost producător executiv al filmului bazat pe un poem pe care el l-a scris în 2015.

„Mă simt mai bine decât dacă aş fi câştigat un campionat, ca să fiu sincer”, a spus fostul baschetbalist la gala Oscar.

Ca baschetbalist, Kobe Bryant a fost de 5 ori campion NBA cu Lakers, a primit de două ori premiul de MVP al finalei şi a fost o dată cel mai valoros jucător al sezonului regulat. De asemenea, a fost de 18 ori selecţionat în All-Star Game, unde a fost desemnat MVP de 4 ori.

Iată cine au fost câștigătorii de la Gala Premiilor Oscar:

1. Cel mai bun film - The Shape of Water

2. Cea mai bună actriță într-un rol principal - Frances McDormand

3. Cel mai bun actor într-un rol principal - Gary Oldman

4. Cel mai bun regizor - Shape of Water, Guillermo del Toro

5. Cea mai bună actriță într-un rol secundar - Allison Janney (I, Tonya)

6. Cel mai bun actor într-un rol secundar - Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)