Sport Club Miercurea Ciuc, victorie importantă în play-off-ul Erste League

Autor: Vasile Cenuşă

Sport Club Miercurea Ciuc, una dintre cele două reprezentante ale României în Erste Liga, a obţinut o victorie importantă în play-off-ul competiţiei, împotriva celor de la DAB Docler, în primul meci din sferturile de finală ale play-off-ului.

Formaţia antrenată de Leo Gudas a reuşit să deschidă rapid scorul prin Vyacheslav Belov, cel care a punctat în minutul trei, din pasele decisive a lui Valchar şi Fodor Csanad. Ciucanii au reuşit să îşi mărească avantajul la mijlocul primei părţi prin Peter Schastlivyy, în timp ce Peter Fabus şi Szilard Rokaly au primit pase decisive.

Radim Valchar avea să profite în repriza a 3-a de o situaţie de om în plus şi să ofere un avantaj liniştitor înaintea ultimelor minute de joc. DAB a forţat şi a reuşit să reducă din diferenţă, 3-1, însă Radim Valchar avea să stabilească scorul final, 4-1.

Cele două formaţii se vor duela din nou în Ungaria, pe 21 februarie, în timp ce meciurile trei şi patru sunt programate la Miercurea Ciuc, pe 24 şi 25 februarie.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 20 Apr. 2024

Scrima masculină românească are viitor. Echipa de sabie juniori este vicecampioană mondială

România este campioana europeană en-titre la sabie masculin juniori.