Victorii pe linie pentru Alba Blaj în CEV Champions League. Mulhouse, ultima victimă

Autor: Ilie Flaviu

Jucătoarele de la Alba Blaj au început sfioase duelul, respectând prea mult adversarele pe care le-au învins în tur (25-20, 20-25, 25-16, 25-20), iar din această cauză au pierdut la o diferență considerabilă primul set, 15-25.

Elevele lui Darko Zakoc au arătat altă față în setul doi, reușind să preia controlul jocului și într-un final să se impună în actul secund, scor 25-21. Inconstanța în joc a fetelor de la Alba Blaj s-a simțit și în setul trei, iar adversarele de la Mulhouse au profitat și și-au adjudecat succesul în acest act.

Al patrulea set a fost și cel mai echilibrat. Fiecare echipă a preluat conducerea în câteva ocazii. Într-un final, setul a ajuns în prelungiri, unde Alba Blaj s-a impus cu 28-26. În setul decisiv, jucătoarele noastre au fost mai bune și s-au impus cu 15-13.

Alba Blaj: Barakova, Cleger, Crncevic, Ilyasoglu, Kolleva, Moller, Morales, Onyejekwe, Rus, Salaoru, Thomas, Vujovic

Mulhouse: Abrhamova, Cotito, Dannemiller, Davidovic, Divoux, Herbots, Jeanpierre, Markovic, Michel, Soldner, Spelman, Trach

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024