Chris Froome își acceptă vina în speranța unei interdicții îngăduitoare

Autor: Daniel Samoilă

Chris Froome, câștigător al Turului Franței și al Turului Spaniei în 2017, e gata să-și accepte vina privind doza sa mare de salbutamol depistată în Turul Spaniei.

Britanicul de la Team Sky speră că dacă își va asuma vina în fața membrilor UCI, aceștia îi vor da o suspendare de câteva luni și el ar putea să participe în Giro și Turul Franței. Froome se antrenează acum în Africa de Sud și așteaptă să se soluționeze cazul.

Gazzetta dello Sport susține faptul că Froome, care nu a fost suspendat provizoriu, ar putea fi prezent în Turul Andalusiei, competiție ce va avea loc între 14 și 19 februarie. În același timp, Corriere della Sera admine că Froome e gata să accepte înfrângerea acestui „război” și să semneze un „armistițiu onorabil”.

Șansele ca Froome să scape fără o suspendare sunt foarte mici. Astfel, dacă el își va recunoaște vina, ar trebui să primească o suspendare de la șase la nouă luni. Doar că suspendarea sa va începe din data de 7 septembrie 2017, atunci când a fost depistat în Vuelta cu un nivel de 2000g/ml de salbutamol în urina sa, dublu față de limita permisă de UCI.

Prin urmare, Froome ar putea să meargă și în Turul Italiei, dar și în Turul Franței, dar în același timp i se vor scoate din palmares Turul Spaniei și medalia de argint de la contratimp, ce a fost cucerită la Campionatul Mondial de la Bergen.

Autor: Nicolae Comănescu / 26 Apr. 2024

Cum reduci colesterolul cu ajutorul activităților sportive

Activitatea fizică regulată este de multă vreme promovată ca o piatră de temelie a unui stil de viață sănătos.

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Feb. 2024

Editorial / Cazul Edvard Novak readuce în discuție coșmarul cicliștilor: traficul auto și șoferii neglijenți

Cazul ciclistului de 20 de ani readuce în discuție modul în care se respectă regulile de circulație într-o țară aglomerată de mașini și cu o adâncă lipsă de respectare a regulilor rutiere, cum este România.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Iul. 2023

Ce consumă Vingegaard ? Performanțele danezului sunt de pe altă planetă

Jonas Vingegaard este lider în Turul Franței, iar ceea ce a arătat în ultimele două etape, a 16-a și a 17-a sunt rezultate uimitoare.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.