Elogiu defensivei: Franța a eliminat Suedia și s-a calificat în finala Mondialului de handbal feminin

Autor: Nicolas Grama

După o primă semifinală dezechilibrată, tranșată clar de către Norvegia, confruntarea dintre Suedia și Franța a fost mult mai palpitantă.

Handbalistele lui Olivier Krumbholz s-au impus cu 24-22, într-un meci în care portărița Amandine Leynaud și Allison Pineau au fost decisive pentru gruparea din Hexagon.

Deși Suedia conducea cu 22-21 cu patru minute înainte de final, Franța a făcut un joc defenisv de excepție și a reușit să înscrie de trei ori fără să primească gol.

Franța a avut un start bun de meci, dar până la pauză a fost întors scorul de către Gullden și compania. Scorul a oscilat, dar cu nordicele mai mereu la conducere.

Suedia-Franța 22-24 (12-11)

Suedia. Portari: : Bundsen (1 intervenție/1), Idehn (8/31). Jucătoare de câmp : Mellegard (1 gol/3 încercări) , Ekenman-Fernis, Strömberg, Roberts (5/6) , Sand (1/1) , Gustin (0/1), Westberg (4/11), Lagerquist (0/1), Gullden (2/6) , Blomstrand (1/3), Hagman (8/13) , Jacobsen, Alm,  Toft Hansen (0/1).

Franța: Portari : Leynaud (14 parade/35 șuturi), Darleux. Jucătoare de câmp: Dancette (4 goluri/4), Ayglon-Saurina (2/4), Pineau (4/7), Landre (3/4), Zaadi (3/4), Houette, Niakaté (0/1), Dembélé (2/2) , Flippes (1/1), Kanor (0/2), Edwige, Nze Minko (0/1), Niombla (0/1), Lacrabère (5/11).

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.