Norvegia-Olanda, a doua semifinală de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Campioana mondială Norvegia a câștigat clar duelul cu campioana olimpică, Rusia, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, cu scorul de 34-17.

A fost o demonstrație de forță din partea Norei Mork și a colegelor sale. Handbalistele lui Thorir Hergeirsson au devastat apărarea Rusiei care a suferit un eșec fără precedent la un Campionat Mondial.

Norvegia a avut 15-8 la pauză, iar în partea secundă nu a scăzut nivelul și a mărit ecartul. Cele mai bune marcatoare ale Norvegiei au fost Nora Mork, cu 9 goluri, și Stine Oftedal, cu 8 goluri.

Norvegia va întâlni Olanda în semifinale. Echipa antrenată de Helle Thomsen a învins Cehia, care eliminase anterior surprinzător România.

Vicecampioana europeană a avut suficiente probleme,  conducând doar cu 17-16 la pauză, deși începuse în forță cu un 7-1. Vedeta Cehiei, Iveta Luzumova (11 goluri) și portarul Lucie Satrapova (20 de parade) au ținut la cote ridicate speranțele echipei lor.

Olanda a făcut diferența în ultimele opt minute prin aportul fostei handbaliste de la HCM Baia Mare, Louise Abbingh, care a primit și premiul pentru MVP-ul meciului din partea Narcisei Lecușanu. Interul batavelor a înscris de 14 ori, iar Olanda s-a impus cu 30-26.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Pompiliu Constantin / 28 Apr. 2024

Opinie / FCSB, campioana României, prin consecvență și forța grupului

FCSB s-a impus în acest sezon nu neapărat pentru că a avut individualități superioare celorlalți

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Apr. 2024

Floretista Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice

Mălina Călugăreanu a reușit să se califice pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Lăcrămioara Perijoc și Claudia Nechita, medaliatele României la Europenele de Box

Doar două medalii a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box. Fetele au fost cele care au urcat pe podium.