Suedia-Franța, prima semifinală a Campionatului Mondial de handbal feminin

Franţa și Suedia sunt primele semifinaliste ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Ambele echipe au câștigat clar meciurile din sferturi. Suedia s-a impus în duelul nordic cu Danemarca, cu 26-23, deși Stine Jorgensen și compania au condus în primul sfert de oră jocul.

Pentru echipa Suediei, Hanna Blomstrand a înscris șapte goluri, Isabelle Gulden a izbutit cinci, iar Nathalie Hagman a marcat de patru ori.

Suedia este pentru prima dată în semifinalele unui Campionat Mondial.

Franța a câștigat și ea destul de clar sfertul de finală cu Muntenegru, echipă antrenată de Per Johansson și Adrian Vasile.

Deși Katarina Bulatovic a înscris de nouă ori pentru muntenegrence, acest lucru nu a fost suficient. Cu portărița Amandine Leynaud în zi mare, trupa lui Olibier Krumbholz s-a impus cu 25-22, după ce a condus cu 12-10 la pauză.

Allison Pineau a fost cea mai bună marcatoare a franțuzoaicelor, cu cinci reușite.

Miercuri se stabilește a doua semifinală. Programul sferturilor este următorul:

Olanda - Cehia, miercuri, 18:30, Telekom Sport 1

Norvegia - Rusia, miercuri, 21:30, Telekom Sport 1

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită