Cehia, Rusia, Olanda și Norvegia, calificate în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

În afara Cehiei, victorioasă în fața României, Rusia, Olanda și Norvegia s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania.

Campioana olimpică Rusia și vicecampioana mondială Olanda au avut nevoie de prelungiri în fața a două echipe asiatice.

Selecționata antrenată de Helle Thomsen, Olanda, a trecut de naționala Japoniei, cu 26-24. Malestein, cu 7 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a batavelor. Portarul nipon Sakura Kametani a parat 14 mingi, având un procentaj foarte bun, de 39%.

Olanda va juca în sferturi cu Cehia.

Campioana olimpică en titre, Rusia, a câștigat și ea greu în optimi, 36-35 cu Coreea de Sud, după prelungiri, după ce Makeeva a egalat în ultimul minut al timpului regulamentar (30-30). Vedehina (9 goluri), Viahireva (7), Samohina (6) și Makeeva (6) au fost cele mai bune de la rusoaice. Din selecționata coreeană s-au remarcat Lee Migyeong (11 goluri) și Ryu Eun Hee (10).

Rusia va înfrunta campioana mondială Norvegia, care a trecut fără probleme de Spania, cu 31-23, Nora Mork marcând 11 goluri.

Norvegia - Rusia (21,30)

Meciurile vor fi transmise de Telekom Sport.

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.