Neagu nu e de ajuns ! România a pierdut în fața Cehiei, în optimile Mondialului de handbal feminin

Naționala de handbal feminin a României a pierdut la ultima fază meciul cu Cehia din optimile de finală ale Campionatului Mondial.

Handbalistele noastre au condus cu trei goluri la pauză, dar au pierdut pe final, după o repriză secundă în care echipa noastră a marcat doar 10 goluri, după ce în prima parte reușise să înscrie de 17 ori.

După ce a câștigat grupa A, naționala României pornea cu prima șansă în fața Cehiei, iar vreme de aproape 50 de minute a lăsat senzația că nu va avea probleme în a se impune.

Cehia a intuit însă tactica României care s-a bazat în bună măsură pe execuțiile Cristinei Neagu, ceea ce nu a fost suficient.

Echipa noastră a ratat mai multe atacuri în confruntarea de la Leipzig și s-a văzut egalată pe final, iar ulterior chiar învinsă, după ce în ultimul minut a evoluat cu o jucătoare mai puțin.

Cristina Neagu a reușit să înscrie 13 goluri, din care opt în prima repriză. Și totuși, echipa noastră a pierdut cu 27-28 în fața Cehiei.

De la adversare, Marketa Jerabkova a izbutit șapte goluri, fiind urmată de Iveta Luzumova, cu șase goluri.

Iată mai jos finalul meciului, cu golul care a adus victorie Cehiei. (sursa: IHF)

Autor: Nicolae Comănescu / 18 Apr. 2024

Naționala de handbal feminin are grupă dificilă la EURO 2024

Tragerea la sorți pentru Campionatul European de Handbal 2024 a avut loc la Viena.