Echipa de senioare a României, medaliată cu argint la Europeanul de cros

Ancuța Bobocel, Roxana Bîrcă, Cristina Simion, Paula Todoran, Andreea Pîșcu și Claudia Prisecaru au făcut parte din echipa României care a obținut o medalie de argint la Campionatele Europene de cros de la Samorin (Slovacia).

Datorită rezultatelor obținute de Roxana Bîrcă și Ancuța Bobocel, atletele noastre au încheiat după echipa Marii Britanii.

La individual Roxana Bîrcă a trecut a 4-a linia de sosire. Ancuța Bobocel a sosit pe locul 11, Cristina Simion, pe locul 16, Andreea Pîșcu, pe 45, Claudia Prisecaru, pe 68, iar Paula Todoran, pe 70. La individual s-a impus turcoaica Yasemin Can.

O performanță notabilă a obținut și juniorul Adrian Garcea, care a trecut al șaselea linia de sosire a cursei câștigate de norvegianul Jakob Ingerbrigtsen. Al doilea cel mai bine clasat român a fost Dorin Rusu (locul 12).

În întrecerea fetelor la aceeași categorie de vârstă, prima a fost britanica Harriet Knowles-Jones, pe cea mai bună poziție dintre românce plasându-se Gabriela Doroftei (loc 37).

VIDEO / Muzeul Luvru, acaparat de activități sportive înainte de Jocurile Olimpice de la Paris

Pentru a sărbători spiritul Jocurilor Olimpice care va cuprinde Parisul în vara acestui an, Muzeul Luvru propune o inițiativă inedită

Autor: Guy Martial Aka, Mohamed Koita / 21 Apr. 2024

Record mondial la maraton, stabilit de kenyanca Peres Jepchirchir

Atleta kenyană Peres Jepchirchir, în vârstă de 30 de ani, a reușit o cursă spectaculoasă la Maratonul Londrei.

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Apr. 2024